Kripto Para

PSG Lionel Messi'yi kiralamak için kripto para kullandı!

Paris Saint-Germain (PSG) tarafından salı günü duyurulan Lionel Messi'nin imzası kripto para biriminden bir ödeme içeriyordu. İşte detaylar!


Arjantin asıllı futbolcuya verilen "eldivenlerin" değeri açıklanmadı, ancak Reuters'e göre 29 milyon ABD Doları ila 35 milyon ABD Doları arasında olduğu tahmin ediliyor. Paris ekibi, sadece önemli bir miktar olduğunu söyleyerek müzakerede kullanılan tokenlerin oranını da detaylandırmadı.

Messi'nin Paris'e gelişiyle ilgili söylentilerin ortaya çıkmaya başlamasından bu yana, son günlerde büyük miktarda PSG Taraftar Token satış hacmi kaydedildi. PSG'nin yaptığı açıklamada kripto para birimi ticareti, bu dönemde 1,2 milyar ABD dolarından fazla gelir kaydetti.

Fransız kulübünden yapılan açıklamaya göre, eski Barcelonalı oyuncuya "hoş geldin paketi"nin bir kısmı, dernek tarafından satılan dijital para birimi PSG Fan Tokens ile ödendi.

Kulübün ortaklık direktörü Marc Armstrong, Messi ile anlaşma haberleri üzerinde kaydedilen hareketi kutladı. Haber ajansına verdiği demeçte "Yeni bir küresel kitleyle etkileşime girerek önemli bir dijital gelir akışı yaratabildik." dedi.

Kulüp Fan Tokenleri

Token'ler, Blockchain ekosisteminde dijital olarak transfer edilebilen varlıklardır. Token'in coin'den temel farkı, coin'in kendine ait bağımsız bir blok zincirine sahip olması, token'ın ise mevcut bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir kripto para olmasında yatar.

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri gibi, fan tokenleri de borsalarda işlem görür. Ayrıca büyük fiyat dalgalanmalarına maruz kalırlar ve bu dalgalanmaların genellikle ilgili takımların saha sonuçlarıyla çok az bağlantısı vardır.

PSG'nin kripto para biriminden sorumlu olan şirketi Socios, geçen yılın Ocak ayından bu yana Fransız ekibinin taraftarlarına şimdiden 20 milyon token ihraç ettiğini açıkladı. Alıcılar, takıma finansal olarak katkıda bulunmanın yanı sıra, kulüple ilgili bazı küçük kararlara katılma hakkına sahip oluyorlar.

Milan ve Manchester City, kripto para birimlerinden yeni gelir elde etmek isteyen ve son zamanlarda benzer girişimlere bahis yapan diğer Avrupa takımlarından bazıları. Bilindiği üzere bizim kulüplerimizden de Fenerbahçe, Başakşehir, Trabzon ve birkaç kulüp daha kendi Token'lerini çıkardılar ve/veya çıkarmak üzereler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.