Kripto Para

Rusya'nın Bitcoin çiftlikleri yaptırımları hafifletiyor!

Rusya'ya yönelik ekonomik kısıtlamalar, ülkedeki Bitcoin ticareti miktarının artmasına vesile oldu. Bu nedenle, ABD Hazine Bakanlığı şimdi de son yaptırım olarak Rusya'nın kripto madencilerini hedef alıyor.

Rusya'nın Bitcoin çiftlikleri yaptırımları hafifletiyor!

Rusya, yaptırımlara karşı bazı Bitcoin çiftlikleri kurup, ağır yaptırımları bu sayede hafif atlatmayı amaçlıyor. ABD Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson, bu hafta başlarında CNBC aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında, "Bu şirketler, uluslararası sanal para madenciliği kapasitesi satan geniş sunucu çiftlikleri işleterek Rusya'nın doğal kaynaklarından para kazanmasına yardımcı oluyor" dedi.

Rusya, şubat ayının sonunda komşu Ukrayna'yı işgal ettiğinden bu yana uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya kaldı, ancak Bitcoin gibi kripto para birimleri, ülkeye ve ekonomisine verilen zararı dengelemeye yardımcı oluyor.

Rusya Bitcoin çiftlikleri ile yaptırımları hafifletiyor

ABD Hazine Bakanlığı, BitRiver ve Rusya merkezli 10 yan kuruluşunu yaptırım listesine eklediğini açıkladı. Sebebi ise bu firmaların Rusya'nın uğradığı yaptırımlara karşı ülkeye destek olması. Sözde Rusya'nın bu çiftlikler ile yaptırımları hafiflettiği düşünülüyor.

Hidroelektrik enerji kullanarak Bitcoin madencilik çiftliklerini işleten şirketin merkezi İsviçre'de ve Rusya genelinde üç ofiste 200 tam zamanlı personele sahipler. Ayrıca Çin, Japonya, BAE, Güney Kore, İsviçre, Almanya ve ABD'de tam zamanlı bir varlığı da var.

Hazine'den yapılan açıklamada, "Rusya, enerji kaynakları ve soğuk iklimi nedeniyle kripto madenciliğinde karşılaştırmalı bir üstünlüğe sahip. Ancak madencilik şirketleri ithal bilgisayar ekipmanına ve fiat ödemelerine güveniyor ve bu da onları yaptırımlara karşı savunmasız hale getiriyor" dedi.

Cambridge Üniversitesi'ne göre Rusya, küresel hashrate yüzdelik oranında 11,2'lik payla dünyanın en büyük üçüncü Bitcoin madencisidir ve bu alanda lider olan ABD ve ikinci sıradaki Kazakistan'ın hemen arkasında yer almaktadır. Tom's Hardware göre, Rusya'nın haftalık kripto işlemleri Ukrayna'nın işgalini takip eden ayda iki katına çıkarken, Rus Bitcoin cüzdanlarının sayısının 39,9 milyondan 40,7 milyona çıktığını söylüyor.

Rusya'nın Bitcoin çiftliklerine yeni yaptırım kararı!

BitRiver'ın kurucusu ve CEO'su Igor Runets, yaptırımlarla ilgili haberlere, "Bu ABD eylemleri açıkça kripto madenciliği endüstrisine müdahale, haksız rekabet ve küresel güç dengesini Amerikan şirketleri lehine değiştirme girişimi olarak görülmelidir." dedi. BitRiver'ın CEO'su "Rus devlet kurumlarına hiçbir zaman hizmet sağlamadığını ve halihazırda Washington'un yaptırımlarının hedef aldığı müşterilerle çalışmadığını" da sözlerine ekledi.

Yaptırımlara maruz kalan ülkenin sırf Rus olduğu için sporcuları, sinema sanatçıları, tiyatrocuları, yazarları ve birçok ismi haksız yere bu yaptırımların cezasını çekerken ülkenin Bitcoin üreten firmasına gelen bu yeni yaptırım kararını nasıl karşılıyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.