Kripto Para

Thodex davası resmi olarak başladı! İşte şimdiye kadar bilinenler

Kripto para borsası Thodex'in davası nihayet resmi olarak başladı. Şirketin firari CEO'su Faruk Fatih Özer dahil 21 kişi davada yargılanıyor. İşte detaylar.

Thodex davası resmi olarak başladı! İşte şimdiye kadar bilinenler

Kripto para borsasında ciddi kaos yaratan Thodex olayı hakkında dava resmi olarak başladı. Yüzlerce insanın mağdur olduğu konuyla ilgili resmi dava için kollar sıvandı. Şirketin firari CEO'su Faruk Fatih Özer'in de aralarında bulunduğu 21 sanığın yargılanmasına başlandı.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Güven Özer ve Serap Özerin de aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık getirildi. Tutuklu sanıkların savunmaları alınmaya devam ediyor.

Thodex davası resmi olarak başladı! İşte şimdiye kadar bilinenler

thodex

İddianameye göre, "Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Faruk Fatih Özer'in Thodex kripto para uygulaması üzerinden müşterileri dolandırıp Arnavutluk'a kaçması üzerine soruşturma başlatıldığı anlatılıyor. Hazırlanan 268 sayfalık iddianamede Faruk Fatih Özer ile ağabey Güven Özer ve Abla Serap Özer'in de aralarında bulunduğu 21 kişi sanık, 2027 kişi ise müşteki sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, Koineks Teknoloji A.Ş. (Thodex) bünyesinde işlenen suçlardan toplam 356 milyon TL değerinde zarar oluştuğu kaydediliyor."

İddianamede 21 sanığın ’Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme’, ’Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ve ’Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından toplamda 12 bin 164 yıldan 40 bin 564er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.