Kripto Para

Türkiye ile ilgili şaşırtıcı kripto para raporu

Kripto paraya en ilgili ülkelerden biri olan Türkiye'de kripto parayla tanışanların da, tanıştıktan sonra kopamayanların sayısı da günden güne artıyor.

Türkiye ile ilgili şaşırtıcı kripto para raporu

Bildiğiniz üzere yakın zamanda Türkiye kripto para borsasından üst üste gelen dolandırıcılık haberleri ve en sonunda da Thodex vurgunu, insanların kripto paralarla arasına mesafe koymasına neden olmuştu. Bunun üzerine bir de kripto paralarla ödemelerin yasaklanması eklenince, ülkemizdeki kripto para hacmi önemli ölçüde daralmış, buradan kaçan sıcak para ise daha çok altın, döviz ve BİST'e yönelmişti.

Bununla birlikte son günlerdeki hareketlilik, insanların korkularını unuttuklarını ya da bir şekilde yendiklerini gösteriyor. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cem BARLAS'ın açıklamaları da bu durumu doğruluyor.

Türkiye ile ilgili şaşırtıcı kripto para raporu

BARLAS yaptığı açıklamada, şu an yerli kripto borsa sayısının 9 adet olduğunu ve bunların toplam hacminin ise 900 milyon dolar civarında bulunduğunu söyledi. BARLAS'ın altını kalın çizgilerle çizdiği konu ise, bu tutarın sadece yerli borsalarda dönen tutar olduğu. Yani bu toplama Binance Global, Coinbase gibi yabancı borsalar dahil değil.

Benzer bir açıklama da BtcTurk CEO'su Özgür GÜNERİ'den geldi. Güneri tarafından yapılan açıklamada, ülkemizdeki 24 saatlik kripto para hacminin geçtiğimiz senenin aynı gününe göre tam 10 kat farklılık gösterdiği belirtildi. Başlı başına bu durum bile aslında, Türkiye'nin kripto para konusunda dünyanın en iştahlı ülkelerinden biri olduğunu gösteriyor. Bakalım bu durum, gelecek dönemde çıkması muhtemel yeni yasaları ve belki de yasakları nasıl etkileyecek.

Yorumlar
Ahmet
Benim fikrime göre Bist te yönlenen yok veya çok az. Bistte herkes kaybediyor sadece kasa kazanıyor. Kazanan çay kaşığıyla, kaybeden ise kepçeyle veriyor. Boşa geçen yılları saymıyorum. Yıllar sonra başladığın noktaya dönüş gerçekleşiyor. umutlar, beklentiler yıllarınıda götürüyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.