Kripto Para

VeBitcoin CEO'su İlker Baş tutuklandı! Peki, paralar ne olacak?

Türkiye'de kripto borsaları teker teker patlamaya devam ediyor. Şimdi de Thodex'ten sonra çok konuşulan VeBitcoin patladı. VeBitcoin CEO'su İlker Baş tutuklandı!

VeBitcoin CEO'su İlker Baş tutuklandı! Peki, paralar ne olacak?

Son dönemde şiştikçe şişen ve devletler tarafından denetlenemeyen kripto para borsalarında beklenen oldu ve patlamaya başladılar. Thodex CEO'sunun 2 milyar dolar ile sırra kalem basmasının ardından VeBitcoin de hizmet vermeyi durdurmuştu. Bu olay üzerinde VeBitcoin'in CEO'su İlker Baş yakalanmış ve yargı önüne çıkarılmıştı.

Bugün ise VeBitcoin CEO'su İlker Baş'ın tutuklandığı haberi geldi. Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliği'nde verdiği ifadenin ardından CEO İlker Baş, Baş'ın eşi Güliz Baş ve şirketin çalışanları Berkay B. ve Aykut E. tutuklandı. Koronavirüs kapsamında tutuklanan Baş ailesine COVID-19 testi yapıldı. Ancak İlker Baş ve eşi Güliz Baş'ın testlerinin pozitif çıktığı söyleniyor. Şimdi nasıl bir prosedürün izleneceği ise bilinmiyor.

Şimdilik VeBitcoin yüzünden mağdur olanların paralarının nasıl geri ödeneceği bilinmiyor. Gelişmeler yaşandıkça size bu konuda bilgi vermeye devam edeceğimizi belirtelim.

Kripto borsalarına yaşanan bu olaylardan sonra denetim getirilmesinin şart olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. BDDK, SPK ve Merkez Bankası üçlüsünün kripto borsalarını denetlemesi ve işlemlerden vergi alması şart. Hatta geriye dönük vergilendirmenin bile yapılmasının gerekildiği söyleniyor.

VeBitcoin

Kendini borsa ilan eden ancak hiç bir denetime tabii tutulmayan bu kripto para piyasası için ciddi düzenlenemeler yapılması gerekiyor. Dünyada dönen kripto paranın haddi hesabı yok. Bunlar nereye ve kime hizmet ediyor? Bu sorularının cevabı için dünya genelinde bir denetim şart.

Denetim ve yetkilendirme olmaz ise daha çok Thodex ve VeBitcoin gibi olaylar görür ve milletin parasının döviz döviz yurtdışına çıktığına şahitlik ederiz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.