ABD Huawei'nin peşini hala bırakmadı

Çin ekipmanını Amerikan kablosuz ağlarından çıkarmak, tahmin edilenden daha pahalıya mal olacak.

ABD Huawei'nin peşini hala bırakmadı

Cuma günü, Federal İletişim Komisyonu (FCC) Başkanı Jessica Rosenworcel Kongre'ye, ajansın Huawei ve ZTE altyapılarını "kopturan ve değiştiren" taşıyıcılara geri ödeme yapmak için ek 3 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

2020'de eski Başkan Donald Trump, ABD telekomlarının ağlarındaki "şüpheli yabancı ağ ekipmanlarını" değiştirmesini zorunlu kılan Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasasını imzaladı. Tasarı ayrıca FCC'nin etkilenen taşıyıcıları tazmin etmek için bir program oluşturmasını gerektiriyordu. Aynı yıl ajans, telekomünikasyona siparişe uymanın 1.8 milyar dolardan fazlaya mal olacağını tahmin etti, ancak sonunda geri ödemeler için 1,9 milyar dolar ayırdı.

ABD Huawei'nin peşini hala bırakmadı

FCC, 2022'nin başında 181 başvuru aldıktan sonra, ABD'li taşıyıcıların tüm Huawei ve ZTE ekipmanlarını değiştirmek için toplu olarak 5,6 milyar dolar talep ettiğini söyledi. Cuma günü Rosenworcel, "tüm makul ve desteklenen maliyet tahminlerinin" finansmanının toplam 4,98 milyar dolara mal olacağını ve FCC'nin yıl başında aldığı taleplerin çoğunda hak bulduğunu belirtti.

Rosenworcel, Senato Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesi'ne yazdığı bir mektupta, "Ek bir ödenek yoksa, Komisyon Kongre'nin belirlediği önceliklendirme planını uygulayacaktır." dedi. FCC'nin "önümüzdeki günlerde tahsisler verildiği için" geri ödemeleri işlemeye başlayacağını da sözlerine ekledi. Kongre'den ek finansman olmadan, FCC'nin şirketlere maliyetlerinin yaklaşık %40’ını geri ödemeye yetecek kadarı var.