Çin’de iPhone 13 rüzgarları esiyor

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi olması sebebiyle, teknoloji markaları için en önemli pazarlardan da biri olarak görülen Çin’de, iPhone rüzgarları esiyor.

Çin’de iPhone 13 rüzgarları esiyor

Teknoloji dünyasının en önemli markalarından biri olan Apple, Çin’de de hakimiyetini yerli yabancı bütün şirketlere kabul ettirmiş gibi görünüyor. Özellikle Çin’in hakim gücü konumunda olan Huawei’nin 5G ambargosu sonrasında günden güne güçten düşmesinin ardından, teknoloji severlerin ihtiyaç duyduğu premium marka talebini Apple karşılamış gibi görünüyor.

Yapılan araştırmalara göre, iPhone Ekim ve Aralık aylarından sonra Ocak ayının da en çok satan akıllı telefon modeli olmuş. Apple’ın 5,1 milyon adet sattığı Ocak ayında iPhone 13’ün bu skora tek başına 2,3 milyon adetle katkı sağladığı tespit edilmiş.

Çin’de iPhone 13 rüzgarları esiyor

Tabi markanın yeni modeli olacak olan iPhone 14’ün böyle bir ortamda satışa sunulması da Amerikalı teknoloji devinin elini güçlendiren bir başka unsur olacaktır. Bu nedenle de, özellikle iPhone 14’ün Çin’de satış rekorları kırabileceği düşünülüyor.

Öte yandan Çin’de Huawei’den boşalan koltuğa tek talip olan isim Apple değil. İstatistiklerin gösterdiği sonuçlara göre, Honor’da son zamanlarda oldukça büyük bir atılım içerisinde. Özellikle şirketin piyasaya sürdüğü yeni 5G destekli akıllı telefon modelleri, daha önce Huawei’nin hakim olduğu alanlarda bile yok satıyor. Ancak Honor’un tüm bu başarısına rağmen hala Apple’ı alt edecek güçte olmadığını ve şu an Çin’in tartışmasız en güçlü markasının Apple olduğunu bir kez daha hatırlatalım.