Mobil

Akıllı telefonlara ek vergi getirildi

Ülkemizde satılan akıllı telefonlar için yeni bir vergi daha getirildi. Artık akıllı telefonlar için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi adı altında bir vergi daha ödenecek.

Akıllı telefonlara ek vergi getirildi

Gün geçmiyor ki yeni bir zam haberiyle daha karşılaşmayalım. Hali hazırda satın aldığımız yeni bir akıllı telefon için hatırı sayılır vergiler ödüyoruz. Hatırlanacağı üzere son düzenlemeyle sabit olan ÖTV oranları dereceli olarak yüzde 50’ye kadar yükselmişti. Şimdi ise akıllı telefonlara ek vergi getirildi.

Akıllı telefonlara ek vergi getirildi!

Son ötv düzenlemesi ile birlikte vergi matrahı 640TL’ye kadar olan telefonlarda yüzde 25, 640 – 1500 TL arası olan modeller için yüzde 40, 1500 TL üzerindeki modeller için de yüzde 50 ÖTV alınmasına karar verilmişti.

Bunun haricinde yeni bir akıllı telefon alırken yüzde 18 KDV ve yüzde 10’da TRT bandrolü için ödeme yapıyorduk. Şimdi bu vergilere ek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kesintisi adı altında yüzde 1’lik yeni bir ödeme daha yapacağız.

19 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile birlikte CD, DVD ve USB bellek gibi fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü cihazdan 2012 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kesinti adı altında vergi alınıyordu. Şimdi bu sınıfa akıllı telefonlar da eklendi.

Artık aldığımız her yeni akıllı telefon için yüzde 1’lik bir tutar da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ödeme yapacağız.

Yorumlar
hasan kekeç
Sağolsun devletimiz az giriyodu zaten bize pek hissetmiyoduk bu iyi oluş devamıda gelsin bunların
Cevapla
ROMMEL
bakıyorumda herkes alışmış,artık arkanıza kütükte girse hissetmezsini.Anca bla bla bla boş konuşun icraat yok vatandaşta icraat kimse çıkmıyorki sokağa ne oluyor diye,alışmış kudurmuştan beterdir....
Cevapla
Zan
Ehonomi uçuyoii
Cevapla
Osman
Eee damada para lazım ne olacak. Kitle kitleyebildigin kadar. Acı varmı aciiiii
Cevapla
Ordu
Soygun soygun bu vergiler kaçakçıların işine gelir ve en fazla onlar kazanir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.