Mobil

Amerikalılar iPhone'u terk ediyor!

Yapılan bir araştırma Amerikalı tüketicilerin Apple tarafından geliştirilen iPhone yerine Android telefonlara yönelmeye başladığını ortaya çıkardı.

Apple'ın son yıllarda inovasyondan uzaklaşıp pahalı ve ulaşılamaz bir ürün haline gelmesi tüketicilerin bu markanın ürünlerini terk etmeye başlamasına yol açtı. Üstelik bu durum markanın anavatani olan ABD'de bile yaşanıyor.

Amerikalılar iPhone'u terk ediyor!

BankMyCell'in verilerine göre 2018 son çeyreğinde iPhone telefonunu satanların yüzde 24.5'i Android işletim sistemi kullanan markalara geçiş yaptı.

İkinci el elektronik cihaz fiyat karşılaştırma sitesi BankMyCell'in 38 bin kullanıcı üzerinde Ekim 2018 - Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiği araştırmaya göre iPhone'un tutulma oranı 2011 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Sitenin verilerine göre 2018 son çeyreğinde iPhone'unu satanların yüzde 24.5'i Android işletim sistemli telefonlara geçiş yaptı. Bu dönem Apple'ın iPhone XR, XS ve XS Max modellerini piyasaya sürdüğü günlere denk geliyor.

Öte yandan araştırmaya göre iPhone X satanların yüzde 26.2'si Android telefonlara geçiş yaptı. iPhone'a en çok bağlı kalanlar ise iPhone 7 Plus kullananlar oldu. Bu telefonu satanların yüzde 81.7'si yine iPhone modellerinden birini satın aldı. BankMyCell'in araştırması sadece siteyi kullanan tüketicileri kapsıyor. Ancak yine de fikir vermesi açısından önemli bir veri olduğunu belirtelim.

Türkiye'de de iPhone popülerliğini kaybediyor

Apple, mali çeyrek sonuçlarından kaç adet iPhone satıldığı bilgisini kaldırdığı için kaç adet telefon satıldığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Ülkemizdeki fiyatları çok yüksek olan iPhone modelleri yeteri kadar satmadığı için şirketin CEO'su Tim Cook 'indirim' müjdesi vermişti. Ancak bu indirim hiçbir zaman uygulamaya geçirilmedi. Gelen son vergilerle beraber bu tarz bir indirimin yapılması pek mümkün görünmüyor. 

Yorumlar
Kübra Doğan
1.000.000 yaparsan İphone xs i alırız
Cevapla
local
arkadaşlar yıllarca android de kullandım iphone da kullandım. Iphone uzun yıllar kasmayan telefon yaparken android 2 bilemedin 3. yılda sapıtıyor
Cevapla
Ahmet.
Kolay gelsin arkadaşlar : Öncelikle hepinizin yorumlarını okudum ve evet herkes ayni şeyi söylüyor ben paradan çok eskiden android cihazlar donduğu icin iOS donmasigi icin tercih ediliyordu ama şimdi ise android bazında artık yeni nesil işlemcilerde donma nedir bilmiyoruz yanı artık android iOS dan daha hızlı bir cihaz haline geldi ...
Cevapla
Kaan
Bende iphone kullanıyorum ama bu kadar rakip firma varken hala aynı tasarımla gidip çok az şey eklemesi yeni modellere saçma geliyor
Cevapla
Tipitip
İphone = Şımarıklık.
Cevapla
Aynen
Iphone=Nokia nın sonu.
MOX
iPhone kullanmakla şımarıklığın ne alakası var :) Gösteriş demek istediğini varsayıyorum, ama o da yanlış çünkü huawei p30 gibi cihazlar iPhone dan daha ileri seviye, şımarsa onlar şımarır :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.