Mobil

Amerikalılar iPhone'u terk ediyor!

Yapılan bir araştırma Amerikalı tüketicilerin Apple tarafından geliştirilen iPhone yerine Android telefonlara yönelmeye başladığını ortaya çıkardı.

Amerikalılar iPhone'u terk ediyor!

Apple'ın son yıllarda inovasyondan uzaklaşıp pahalı ve ulaşılamaz bir ürün haline gelmesi tüketicilerin bu markanın ürünlerini terk etmeye başlamasına yol açtı. Üstelik bu durum markanın anavatani olan ABD'de bile yaşanıyor.

Amerikalılar iPhone'u terk ediyor!

BankMyCell'in verilerine göre 2018 son çeyreğinde iPhone telefonunu satanların yüzde 24.5'i Android işletim sistemi kullanan markalara geçiş yaptı.

İkinci el elektronik cihaz fiyat karşılaştırma sitesi BankMyCell'in 38 bin kullanıcı üzerinde Ekim 2018 - Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdiği araştırmaya göre iPhone'un tutulma oranı 2011 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Sitenin verilerine göre 2018 son çeyreğinde iPhone'unu satanların yüzde 24.5'i Android işletim sistemli telefonlara geçiş yaptı. Bu dönem Apple'ın iPhone XR, XS ve XS Max modellerini piyasaya sürdüğü günlere denk geliyor.

Öte yandan araştırmaya göre iPhone X satanların yüzde 26.2'si Android telefonlara geçiş yaptı. iPhone'a en çok bağlı kalanlar ise iPhone 7 Plus kullananlar oldu. Bu telefonu satanların yüzde 81.7'si yine iPhone modellerinden birini satın aldı. BankMyCell'in araştırması sadece siteyi kullanan tüketicileri kapsıyor. Ancak yine de fikir vermesi açısından önemli bir veri olduğunu belirtelim.

Türkiye'de de iPhone popülerliğini kaybediyor

Apple, mali çeyrek sonuçlarından kaç adet iPhone satıldığı bilgisini kaldırdığı için kaç adet telefon satıldığı konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Ülkemizdeki fiyatları çok yüksek olan iPhone modelleri yeteri kadar satmadığı için şirketin CEO'su Tim Cook 'indirim' müjdesi vermişti. Ancak bu indirim hiçbir zaman uygulamaya geçirilmedi. Gelen son vergilerle beraber bu tarz bir indirimin yapılması pek mümkün görünmüyor. 

Yorumlar
objektif
biz yıllar öncesinden söyleidk bunu . bu politikayla apple kaybetmeye mahkumdur. aynı machintoslar gibi olacak.
Cevapla
apple pis
iphone xs'i 1.000 dolar yapmak yerine en üst modeli yani iphone xs max 512gb modelini 1.000 dolar olarak ayarlasalardı fiyatları, böyle olmazdı.
Cevapla
tbektas
Amerikalıların apple ı terketme sebebi tamirinin yapılmayıp 200 liraya hatta nerdeyse 50 liraya tamir olacak cihaza 5500 lira tamir masrafı çıkarmasıdır bilmeyenlere söyleyeyim. Tamir edemeyip tamir masraflarını kitlemeleri cabası.
Cevapla
Kübra Doğan
1.000.000 yaparsan İphone xs i alırız
Cevapla
engin
kolpacı
Tolga
Görgüsüzsün
local
arkadaşlar yıllarca android de kullandım iphone da kullandım. Iphone uzun yıllar kasmayan telefon yaparken android 2 bilemedin 3. yılda sapıtıyor
Cevapla
KAYEN
DOĞRU DİYORSUN. KATILIYORUM
.....
O eskidendi artik android telefonların bi çoğu ios tan daha iyi
Mehmet
Android açık kaynak kodludur. Temelinde Linux vardır ve her türlü yazılım yüklenmesine izin verir. Pek çoğu sd card desteklidir. Program desteği çoktur ve hemen hemen her işi yapan yazılımları ücretsizdri. Bu arada iphone sadece Apple tarafından üretilir ve yılda en fazla 3 telefon modeli çıkar. Oysa Android telefon üreticileri değişik güçlerde ve bütçelerde binlerce farklı telefon modeli üretirler. Bu nedenle bazı telefonlar ucuz olma adına kalitesiz ve yavaş olabilir. Bazı kişiler gidip Samsung'un en ucuz telefonunu alıyor ve önüne gelen her yazılımı yüklüyor. Ondan sonra da "Samsung kötü, beş para etmez" deyip gidiyor Iphone alıp "Ohhh" diyor. Çünkü her şeyi kuramıyor, ucuz alternatif alamıyor. Telefon çakılı. Bana sorarsanız Iphone beş para etmez. Arıza kutusu, kapitalist sömürü aracı.
kara
note 4 kullanıyorum senelerdir ne bir kasma nede bir sorunla karşılaştım kamerası yeni çıkan 2000tl lik telefonlara kafa tutuyor diğer özelliklerini saymıyorum bile. mesela iphone 4s ile instagramda gezemiyosun bile bu zamanda
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.