Mobil

Android 6.0 Marshmallow güncellemesi alacak Android One telefonlar!

General Mobile 4G ve General Mobile 4G Dual'a, Android 6.0 Marshmallow güncellemesi gelecek mi? Detaylar habaremizde.


Arama devi Google, çeşitli Nexus cihazları için bu hafta başında Android 6.0 Marshmallow güncelleştirmesini yayınlamaya başladı. Google Android One cihazlar için hakkında hiç bir söz etmedi ancak bu akıllı telefonlar şirketin garantisi altında 2 yıl süreyle ve Nexus cihazlarla aynı süre zarfında Android Marshmallow'da dahil yayınlanan tüm güncellemeleri alacağı bilinmekte. Ancak bir çok kullanıcı aralarında Türkiye'den modellerinin de olduğu General Mobile 4G ve 4G Dual cihazların Android Marshmallow güncellemesini almayacağını söylüyor. Peki bu doğru mu?

1444814450_img20151014120926.jpg

Bu sorunun cevabı için biraz geri gidelim ve Google'ın Hindistan ve Filipinler'de satışta olan Android One projesi kapsamında olan Micromax Canvas A1, Karbonn Sparkle V ve Spice Dream Uno gibi telefonlara Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yayınlamaya başladığını  haberimizde duyurduğumuzu tekrar hatırlatalım. Android Marshmallow sürümünü alacak cihazlar sadece bu üç cihaz içinmi geçerli peki? Tabikide HAYIR!

Android Marshmallow güncellemesini aacak diğer Android One telefonların listesi şöyle:

Lava Pixel V1
●Symphony Roar A50
●Mito Impact
●Evercoss One X
●Nexian Journey One
●Cherry Mobile One
MyPhone Uno
●Cherry Mobile One G1
QMobile A1
●i-mobile IQ II
Infinix Hot 2
Aquaris A4.5
●General Mobile 4G
●General Mobile 4G Dual

Google'ın Android One kapsamında ortak çalıştığı firmalar arasında Afrika ülkeleride dahil  (İspanyaTürkiye ve BAE gibi diğer ülkelerde yer alıyor. Bu cihazlar elbetteki Android 6.0 Marshmallow kullanılabilir hale getirilecek ancak bunu kısa sürede beklemek biraz bencilce olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü güncelleme listedeki modellerin ülkelerinde mevcut olan şebeke altyapısına göre optimize ediliyor ve bu gerçekten zorlu bir süreç.

1444814434_1444169086img20151007010008.jpg

Bu güncelleme 338MB veya 350MB(Güncelleme boyutu cihaza ve ülkelere göre değişebilir) boyutunda olacak ve Androed One cihaz sahipleri için işlevsellik ve performans artışının yanında önemli yeni özellikler ve geliştirmeler getirecek.(Gelecek özellikleri bir ara tartışırız)

Bu büyük güncellemenin kısa sürede özellikle ülkemizdeki General Mobile 4G ve 4G Dual sahipleri için yayınlanmasını temenni ediyoruz. Ancak güncellemenin OTA(Şebeke) üzerinden Android One cihazınıza ulaşması biraz zaman alabilir. Bu yüzden sabırlı olmak gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.