Mobil

Android dünyayı ele geçiriyor!

Google'ın mobil işletim sistemi olan Android dünya piyasasını ele geçiriyor, işte o rakamlar...


Daha önce Nokia'nın elinde olan pazar son yıllarda Google ve Apple'ın liderliğine geçti. Ancak bir türlü paylaşılamayan liderlik!..

iOS ile Android arasında devam eden mobil pazar savaşında bugünlerde gülen taraf Android oldu.

-Haziran 2012 verilerine göre %51.8 ile en büyük pazar payı Android'e ait! Ardından %34.3 ile iOS, %8.1 ile RIM BlackBerry geliyor. %5.9 ise diğer firmalara ait.

1342431270_11.jpg

iOS işletim sisteminin yalnızca Apple cihazları tarafından kullanılmasının yanında Android kendisini tercih eden tüm firmalara kapılarını açıyor. Bu durum hem Android'in yükselmesine neden oluyor, hem de onun seçilmesine... Yine de Apple'da yerinden memnun gibi çünkü sadece kendi cihazları ile tek başına %34.3'lük bir paya sahip. İşletim sistemi olarak ikinci sırada kalsa da cihaz olarak markasının ünü hala açık ara önde diyebiliriz.

1342431548_22.jpg
Marka olarak %34'lük bir pay ile Apple birinci sırada. Samsung Android pazarının devi olarak %17'lik bir pay ile ikinci, HTC ise yine Android dalında%14 + Windows Mobile ile de %2.9'luk bir payı sayesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.