Mobil

Android kullanıcıları dikkat! 1 milyardan fazla kullanıcı tehlikede!

Yayınlanan raporda 1 milyardan fazla Android kullanıcısının tehlikede olduğu ortaya çıktı! İşte konu hakkındaki detaylar.


Akıllı telefon kullanımının artması ve internete erişimin kolaylaşmasıyla birlikte siber suçlu sayısında da önemli bir artış yaşandı. Genel olarak bu suçluların tercih ettikleri yöntemlerden birisi de akıllı telefonlar üzerinden banka hesaplarını boşaltıp, kullanıcıların özel bilgilerini ele geçirmek.

Böyle bir tuzağa düşmek istemeyenlerin yapması gereken en basit şey ise telefonunun mümkün olduğunca sık güncellemek. Tamam ama ya üretici tarafından telefon için yeni bir güncelleme yayınlanmıyorsa? İşte o zaman kullanıcı için tehlike çanları çalmaya başlıyor. 

Konu ile ilgili Android kullanıcılarını uyaran bir raporda şu ifadelere yer verildi.

Android kullanıcıları dikkat! 1 milyardan fazla kullanıcı tehlikede!

Google’nin yayınladığı son rapora göre Android cihazların %42,1’i hala Marshmallow olarak bilinen 6.0 veya daha önceki sürümlerle çalışıyor. Sayısı 1 milyardan fazla olan bu Android cihazlar, artık güvenlik güncellemeleri almadığı için kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma veya virüs bulaşma riski altında.

Bu nedenle 2012 yılından önce piyasaya sürülen Android cihazları kullananların özellikle endişe duyması gerektiğini belirten Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, artık güvenlik güncellemesi almayan telefon sahiplerine 5 uyarıda bulunuyor.

Google’nin yayınladığı son rapora göre dünya genelinde aktif olarak kullanılan Android cihazların %42,1’i hala Marshmallow olarak bilinen 6.0 veya daha önceki sürümlerle çalışıyor. Sayısı 1 milyardan fazla olan bu Android cihazlar, artık güvenlik güncellemeleri almadığı için kötü amaçlı yazılımlara maruz kalma veya virüs bulaşma riski altında.

Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, geçen Eylül'de yayınlanan Android 10 ile birlikte Android 9.0 Pie ve Android 8.0 Oreo sürümlerine sahip Andorid cihazların güvenlik güncellemeleri alabildiğini ancak daha eski sürüme sahip telefonların bu güncellemelerden mahrum kaldığını belirterek Andorid kullanıcılarını uyarıyor.

Güncelleme Almayan Telefonlarda Öne Çıkan 3 Güvenlik Açığı

2012'den önce piyasaya sürülen Android telefonları kullananların özellikle endişe duyması gerekiyor, çünkü bu cihazlar Google'nin yayınladığı güvenlik geliştirmelerinden mahrum kalmış durumdalar ve aşağıdaki 3 tehlikeli güvenlik açığına karşı savunmasızlar.

1. BlueFrag: Verileri çalmak ve kötü amaçlı yazılım yaymak için cihazın güvenliğinin aşılmasına olanak verebilecek kritik bir güvenlik açığı.

2. Stagefright: ilk olarak 2015 yılında keşfedilen bu açık, MMS mesajı yoluyla kötü amaçlı yazılımları bulaştırmak için kullanılıyor.

3. Joker: Google Play mağazasında resmi bir uygulama olarak görünen, ancak indirilip kullanıldığında cihazlarda bulunan adres defterine izinsiz erişilmesini sağlayan bir güvenlik açığı.

Eski Model Telefon Kullananlara 5 Uyarı

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, güvenlik güncellemesi almayan Android cihaz kullanıcılarına 5 uyarıda bulunuyor.

1. Google Play dışındaki 3. taraf uygulamaları indirirken dikkatli olun. Andorid cihazlardaki en büyük riskler resmi uygulama mağazası olan Google Play dışındaki kaynaklardan indirilen uygulamalardır.

2. Güncellemeleri kontrol edin. Eğer mevcut bir güvenlik güncellemesi varsa telefonunuzda gerekli yer açarak güncellemeyi yükleyin.

3. Mobil antivirüs yazılımı kullanın. Telefonunuzu güncel tüm tehditlerden koruyabilecek Bitdefender Mobile Security gibi mobil bir antivirüs yazılımı kullanın.

4. Tıkladığınız bağlantılara dikkat edin. SMS ve MMS mesajlarıyla gelen linklere çok dikkat edin.

5. Sürekli yedekleme yapın. Her ihtimale karşı tüm verilerinizi düzenli yedekleyerek olası bir kötü senaryoda önemli verilerinizi kaybetme riskini ortadan kaldırın.

Yorumlar
Özgür
Sizin paranızı almak için hep bir üst sürüm çıkıyor demenin başka şekli
Cevapla
Fatih
Reklamlar reklamlar
Cevapla
Ziyaretçi
Ee bizim paramız bunlara yetiyor 🤷‍♂️. Ne yapabiliriz?
Cevapla
Arda
d0ru
💠Gakko💠
Androyid güvenlik açısından Ayfonu örnek almalı
Cevapla
✵я вор я не убийца✵
bu mümkün değil işte
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.