Mobil

Android kullanıcıları dikkat! Artık bu uygulamalar için ödeme yapamayacaksınız!

Google Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle Rus Android geliştiricilerinin çalışmaları için ödeme almasını engelleyecek.

Android kullanıcıları dikkat! Artık bu uygulamalar için ödeme yapamayacaksınız!

Google, Batı'dan gelen yaptırımların bir uzantısı olarak, kullanıcıların artık Rus geliştiriciler tarafından oluşturulan ticari Android uygulamaları için ödeme yapamayacaklarını ve bu uygulamaları artık güncelleyemeyeceklerini söyledi.    

Play Console web sitesinde yayınlanan bir duyuruda Google, "uyum çabalarının" bir parçası olarak Google Play'in 5 Mayıs 2022'den itibaren Rusya'da ücretli uygulamaların indirilmesini ve ücretli uygulamalara güncellemeleri engelleyeceğini belirtti. Ancak bu durum ücretsiz uygulamalar için geçerli olmayacak, yani kullanıcılar ücretsiz uygulamaları indirmeye ve güncellemeye devam edebilecek. Buna karşın Google, ticari uygulamaların otomatik olarak engelleneceğini söylüyor.

Android kullanıcıları dikkat! Artık bu uygulamalar için ödeme yapamayacaksınız!

Şirketin Sık Sorulan Sorular bölümünde yer alan açıklamaya göre geliştiriciler yeni kullanıcılar için ücretsiz denemeler sunarak ticari uygulamalarını yayınlamaya devam edebilecek. Bununla birlikte Google, planlanan güncellemelerin bir yıla kadar ertelenmesinin de bir seçenek olduğunu söylüyor, Bu şekilde kullanıcıların uygulamaları ücret ödemeden kullanmaya devam etmeleri sağlanacak.

Google geliştiricilerin bu süreçte, “uygulamalarını ücretsiz olarak sunabileceklerini veya ücretli aboneliklerini kaldırmayı seçebileceğini" söylüyor.

Yasak Google'ın Rusya’daki Google Play faturalandırma sistemini duraklatmasından tam iki ay sonra geldi. Google 10 Mart’tan itibaren, batı tarafından uygulanan yaptırımların bir parçası olarak, insanların uygulama satın almalarını, abonelikler için ödeme yapmalarını veya uygulama içi satın alma yapmalarını engellemişti. Yaklaşık iki hafta sonra Rusya buna, ülkede Google Haberler'i yasaklayarak ve “news.google.com”a erişimi engelleyerek yanıt vermişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.