Mobil

Android P ile eski uygulamalara veda edeceğiz

Google'ın, Android P sürümü ile eski uygulamaları çalıştırmayacağı ortaya çıktı. Peki, Google neden böyle bir hamle yapma gereği duydu?

Android P eski uygulamaları çalıştırmayacak!

Google, geçtiğimiz günlerde yeni özellikler ile gelen Android P sürümünü duyurmuştu. İlk etapta Pixel ve Android One kapsamında üretilen telefonlara gelecek olan Android P güncellemesi hakkında bugün ilginç bir haber ortaya çıktı. Android Police'in haberine göre; Android P ile eski uygulamalara veda edeceğiz.

Android Police'in raporuna göre; Android P güncellemesi ile Android 4.1 veya daha düşük sürümler için geliştirilen uygulamalar artık çalışmayacak. Eski yapıda geliştirilen ve güncel API'ları desteklemeyen uygulamalar güvenlik açısından büyük tehdit olarak görünüyor. Google'ın bu yüzden böyle bir hamle yapacağı düşünülüyor.

Hatırlayacağınız üzere buna benzer bir atılım Apple cephesinden gelmişti. Apple, iOS 11 güncellemesi ile 32 Bit mimarili uygulamaların yüklenmesini engellemişti. Yeni gelecek olan macOS güncellemesi ile Mac'te de 32 Bit uygulamaları engelleyecek olan Apple, bu sayede performansı düşüren uygulamalardan müşterilerini uzak tutacak.

Android P ile eski uygulamalara veda edeceğiz - Resim : 1

Google tarafına dönecek olursak; Android P ile eski uygulamalara olan desteğin kesilmesinin çok mantıklı bir hamle olacağını söyleyebiliriz. Android'i yavaş bir işletim sistemi olarak gösteren eski uygulamaların önümüzdeki yıllarda Play Store'dan kaldırılacağını düşünüyoruz.

Yorumlar
G@kko
Zekice yapılmış bir hareket. Android için iyi olacaktır; Play Store'daki Clean Master tarzı uygulamaları da kaldırsalar harika olur.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.