Mobil

Android telefonlar root'lanmalı mı?

Android telefonların neden rootlandığını haberimizde inceleyebilirsiniz.


Telefonlarını root'lamak Android kullanıcılarının en kararsız kaldığı noktalardan birisi. Çünkü bir cep telefonu birtakım teknik ve sosyal özelliklerden mahrum kalmaması için root'lanması gerekiyor. Ancak kullanıcıların cep telefonlarını root'lamadan önce bazı konular göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Root sizin Android telefon ve tabletiniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar. Böylece normal bir kullanıcı olarak yapamadığınız değişiklikleri telefonunuzda yapabilirsiniz.

"Root" terimi, Linux ve Unix'den geliyor ve Android işletim sisteminde tüm komut ve dosyalara erişimi açıklıyor. Android telefonları, kısıtlı kullanıcı izinleriyle geliyor ve uygulama yüklemek ve ayarları değiştirmek mümkün olsa da, sistem dosyalarını değiştirmeniz mümkün değil.

Kullanıcıların telefonlarını root'lamasının nedeni, genellikle cep telefonlarının kontrolünü kendi ellerine almak için oluyor.

Bir sonraki sayfamızda root'lu telefonların en çok kullanıldığı alanları inceleyebilirsiniz.- Root'lu bir telefonu tamamen yedeklemek ve geri yüklemek mümkündür. Titanium Backup gibi uygulamalar, uygulamalarınızı, verilerinizi önceki bir zamana geri yükleyebilir. Telefon üreticinizin sağladığı kurtarma araçları ise cebinizi sadece stok haline döndürür.

- Bazı mobil sağlayıcılar, farklı bir cihazınızı cebiniz üzerinde internete açtığınızda ek ücret uygulayabiliyorlar. Tethering adı verilen bu işlem, root'lu telefonlarda ücretsiz olarak yapılabiliyor (ancak bu, mobil sağlayıcının hizmet şartlarını çiğnemek anlamına geliyor).

1342718367_how-to-root-android-phone.jpg

- Telefon üreticilerinden bağımsız olarak geliştirilen Android ROM'larını yüklemek. Root'lu kullanıcılar, özel ROM'lar sayesinde yeni Android sürümlerine daha çabuk geçebiliyor, güvenlik yamalarına ve yeni işlevlerine daha hızlı kavuşabiliyorlar.

- Root'lu kullanıcılar, işlemcinin saat hızını değiştirerek hız kazanabiliyor, GPU'da ince ayarlar yaparak oyun performansını artırabiliyorlar. Bunun yanında telefonla beraber gelen üçüncü parti uygulamaları kaldırabiliyorlar.

Root'lama işleminin telefonun garantisini ortadan kaldırdığını unutmamanız gerekiyor. Root işlemini geri almadığınız takdirde telefon üreticiniz, garanti talebinizi geri çevirebilir. Root'lamanın en önemli riski ise telefonun "tuğla" haline gelme, yani kullanılmaz hale gelme olasılığı. Root'lu telefonlardaki diğer bir güvenlik endişesi ise, zararlı bir uygulamanın root izinlerini kullanarak daha büyük bir zarar verebilmesi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.