Mobil

Android uygulama geliştirmek çok mu zor?

Milyonlar satan Android' li cihazlara neden ikinci sınıf muamelesi yapılıyor?


Android için uygulama geliştirmek aslında çok da zor değil. Orta derecede JAVA bilgisi olan bir geliştirici isterse Android için harikalar yaratabilir. Android, geliştiriceler için çok fazla bir kısıtlama getirmiyor. Buda geliştiricinin telefonu yeniden yaratmasına olanak tanıyor. Buna en büyük örnek olarak arayüz yazılımlarını gösterebiliriz. Arayüz yazılımları sayesinde Android' in animasyonlarını, renkleri, iconları ve daha pek çok işlevsel özelliğini yeniden yaratabilirsiniz.

Fakat Google bu kadar imkan sunmasına rağmen Türkiye' de yapılan uygulamalar neden göze hitap etmiyor ve çok fazla eleştiri alıyor? Bunun cevabını tam olarak bilemesekte, Google' ın da hata payı olduğunu düşünüyoruz. Aslında hatası bize göre hata onlara göre mağzeret olacaktır. Nitekim CNN International gibi dünyaca ünlü bir haber kanalının Android uygulamasına baktığımızda, üzerinde çalışıldığı açıkça görülüyor.

Peki bize göre Google' ın hatası nedir?

Google devasa bir dünya yaratarak Android işletim sistemini ortaya çıkardı ama onu geliştirecek sağlam bir editör çıkarmadı. PHP ve JAVA programcısı olarak Eclipse' i çok sevmeme ve kullanmama rağmen, Google' ın bu konuda yanlış yaptığını düşünüyorum. Çok daha basit, çok daha kullanışlı ve görsel tasarım için daha zengin araçların yer aldığı güzel ve hızlı bir editör yapabilirdi. Bu editörün özellikle yapılması gerekiyordu çünkü Android, iPhone gibi belirli kalıpların üzerine kurulmamış. iPhone için uygulama geliştirmek istediğiniz de bir çok kısıtlama ile karşılaşıyorsunuz. Bu bir yandan kötü bir yanda da belirli kalıplar olduğu için çok uğraşmadan güzel uygulamalar ortaya çıkarabiliyorsunuz.

1310995678_appinventor.jpg

Google sağlam bir editör çıkarmak yerine JAVA' dan anlamayan geliştiriciler için AppInventor adı verilen ve Web üzerinden çalışan bir hizmet çıkardı. Açıkçası hiç kullanmadım sadece bir göz gezdirdim. Bana göre tamamen gereksiz bir hizmet. Bunun yerine uygulama olarak yapsaydı, hem JAVA bilen hemde bilmeyenler için rahat uygulama geliştirebilecek seçenekler sunsaydı, Android için yapılan uygulamalar bugün çok daha görsellik kazanırdı. Apple' ın sunduğu araçlar zaten görsel ama Android için öğle değil. Bir ListView yapıyorsunuz ve onu adam etmek için farklı teknikler kullanmanız gerekiyor.

Peki tek mazeret editör sorunu mu?

Hayır tabiki mazeret biter mi hiç? Diğer bir sorun ise özellikle yeteri kadar ingilizce bilmeyen kullanıcılar için doğru düzgün bir Türkçe kaynak olmaması. Piyasada şuan 4 kitap var bildiğim kadarıyla, hepside aynı şeyleri anlatıyor. Bu kitapları okuyupta görsel bir uygulama geliştirmeniz çok zor. Yine ingilizce bilmeniz ve dış kaynakları araştırmanız lazım. Ayrıca Türkiye' de elle tutulur bir Android uygulama geliştirme forumu da yok. Aslında JAVA topluluğu böyle bir rol üstlenebilir. Böylece bilgi paylaşımı ile daha rahat uygulama geliştirebilirsiniz.

Tabiki bunlar başında da dediğim gibi sadece mazeret. Android Market üzerinde yayında olan ve büyük çevrelerce takip edilen şirketlerin uygulamaları var. Ama yorumlara baktığınızda memnuniyetsizlik çok fazla. Mesela ismini vermek istemediğim büyük bir bankanın uygulamasına girip, cep şubesine bağlanmak istediğimizde bizi bankanın wap sayfasına yönlendiriyor. Tamamen dokunmatik özelliklerden yoksun küçücük yazılarla karşılıyor bizi. Haber kanallarının ve haber sitelerinin uygulamaları tamamen baştan sağma hazırlanmış. Android Markete girip yorumlarına bakabilir yada kurup deneyebilirsiniz.

En azından kötü de olsa uygulama çıkarmışlar diyip kendimizi avutuyoruz. Hala uygulaması olmayan bir çok firma var. Bankaların tamamı neredeyse, Gazetelerin bir kısmı, TV kanalları bir çoğunun uygulaması yok. Bir yandan iPhone' a baktığımızda neredeyse hepsinin uygulaması var ve öğle baştan sağma da değil. Zaten baştan sağma olsa Apple yayınlamaz gibime geliyor. Belki de tek sorun bu, Google' ın her uygulamayı direk yayınlaması. Bu da bir ihtimal tabiki.

Kullanıcı ne istiyor?

Aslında kullanıcıların çok da bir şey istediği yok. Sonuçta bu bir telefon ve alan kısıtlı. Sadelik, uyumlu renkler, kullanılabilirlik ve hatasız bir uygulama ile kullanıcıyı memnun edebilirsiniz.

Yazının başında da bahsettiğim gibi orta derecede JAVA bilmek işinizi kolaylaştırır ama sadece kolaylaştırır. Yine de güzel bir uygulama için Internet' i dolaşmanız gerekiyor. Çok yakında Teknolojoku.com Android uygulaması markette yerini alacak şuan çalışmalar devam ediyor. Ilk uygulamam olmasına rağmen sade ama göze hoş gelen bir uygulama geliştirmeye çalıştım umarım memnun kalırsınız.

Ayrıca bir konuyu da belirtmek isterim. Çok yakında Video bölümümüz Teknoloji TV olarak değişecek ve kendi anlatımımızla Android uygulama geliştirme videoları yayınlayacağız. videolar tamamen uygulama geliştirme de ihtiyacınız olacak bilgileri içerecek. Android ile birlikte pek çok programlama dilide videolarda olacak. Umarız işinize yarar ve memnun kalırsınız.

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar
Misafir
s.a öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sizden bi konuda yardım isteyeceğim bitirme projesi olarak bir andriod uygulama geliştirmek istiyoruz hangi editörde ne şekilde yazabiliriz bilgilendirebilirmisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.