Mobil

Android yükselişini sürdürüyor!

IDC tarafından yayımlanan son rapor, Android'in inanılmaz yükselişini net bir şekilde ortaya koyuyor.


Mobil dünyasında beşinci yılını geride bırakan Android her geçen gün yıldızını parlatmaya devam ediyor. Analiz ve araştırma kuruluşu IDC tarafından yayımlanan son rapora göre Android işletim sistemi rakipleri ile arasındaki farkı 2013 yılının 3 çeyreğinde de açmaya devam ediyor.

Son rapora göre geçtiğimiz çeyrekte 261 milyon akıllı cihaz satılmış ve bunların 211.6 milyonu Android işletim sistemi ile çalışıyor. Android bu satış rakamı ile birlikte kullanım payını %81 seviyesine yükseltti. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu oranın %74.4 olduğu görülüyor.

iOS tarafında ise satış rakamlarında artış yaşanmasına rağmen pazar payında düşüş gözleniyor. Geçtiğimiz çeyrekte 33.8 milyon iOS ile çalışan cihaz satışı gerçekleşmiş. İşletim sisteminin geçtiğimiz yıl %14.4  olan pazar payı ise %12.9 seviyesine gerilemiş durumda.

1384330794_2013-q3-market-share-630x360.png

Windows Phone tarafında ise yüzler gülüyor. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 3.7 milyon cihaz satışı gerçekleşirken, 2013 yılı 3. çeyreğinde ise rakam 9.5 milyona yükselmiş durumda. İşletim sistemi pazar payını %2.0'dan %3.6 seviyesine yükselmiş durumda.

Üzerindeki kara bulutları bir türlü dağıtamayan ve BlackBerry 10 işletim sistemi ile umduğunu bulamayan BlackBerry'de düşüş geçtiğimiz çeyrekte de devam etti. BlackBerry işletim sistemi ile çalışan 4.5 milyon cihaz satışı gerçekleşirken, işletim sisteminin pazar payı %4.1'den %1.7 seviyesine geriledi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.