Mobil

Android'li telefonlara güvenlik düzenlemesi

Google, Android işletim sistemi kullanan telefon üreticileri için düzenli aralıklarla güvenlik yamaları yayımlamayı zorunlu hale getiriyor.


Akıllı telefonlarda en büük sorunlardan biri güvenlik. Kullanıcı verilerinin başkalarının eline geçmesinin önündeki en büyük engellerden biri güvenlik yamaları. Özellikle dünyanın en yaygın olarak kullanılan mobil işletim sistemi Android'de güvenlik yamaları ile ilgili ciddi bir sıkıntı vardı. Yüzlerce üreticinin cihaz geliştirdiği Android ekosisteminde bunların güvenlik yamaları üreticiler tarafından veriliyordu. Ancak birçok üreticinin bu yamaları es geçtiği ya da dikkate almadığı ortaya çıkınca Google konuya el attı.

Google’ın geçtiğimiz hafta düzenlediği Google I/O geliştiriciler konferansında duyurduğuna göre, şirket cihaz üretici iş ortaklarıyla düzenli güvenlik yamaları yayımlamaları yönünde anlaşmaya vardı.

Google’ın Android güvenliğinden sorumlu yöneticisi David Kleidermacher, “Milyarlarca kullanıcı büyük bir hedef. Üreticilerle yaptığımız anlaşma sayesinde düzenli güvenlik yamaları alacak kullanıcıların ve cihazların sayısında büyük bir artış olacak.” dedi.

Şirket düzenli güvenlik yamalarına dair başka bir açıklama yapmazken, zorunluluğun yalnızca Android Oreo ve üzeri işletim sistemiyle çalışan yeni cihazlar için geçerli olabileceği söyleniyor.

Google her ay Android için düzenli olarak güvenlik yamaları yayımlıyor ancak üreticileri bunları kullanmaya zorlamıyor. Geçtiğimiz aylarca birçok üreticinin bu yamaları kullanıcılarına sunmadığı ve hatta bazılarının sundukları yönünde yalan bildirimde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Yorumlar
fiko
samsung bu konuda son 2 yildir baya hassas .. umarim butun sirketler bu konuya egilirler...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.