Mobil

App Store, Google Play Store'u solladı!

App Annie şirketinin yayınladığı istatistikler App Store'un Google Play Store'dan daha çok karlı olduğunu ortaya çıkardı.


Günümüzde akıllı telefon pazarını domine eden ilk iki ismi arasında Google’ın Android ve Apple’ın iOS işletim sistemi bulunuyor. Windows Phone bu iki platformla yarışa tutuşsa da pek bir ilerleme katetmiş değil. Peki Android ve iOS arasındaki bu rekabette en çok kazanan ve en fazla uygulama sayısına sahip platform hangisi!

App Annie isimli araştırma şirketinin açıkladığı istatistiklerde ilginç sonuçlar çıktı. Bun göre PlayStore kullanıcıları AppStore kullanıcılarına oranla %85 daha fazla uygulama indirmiş. Ancak App Store mağazası Play Store'a göre %70 daha fazla gelir elde etmiş.

Android platformunun yaklaşık 2 milyar kullanıcı sayısı olduğunu düşündüğümüzde  sayı oldukça yüksek görünüyor. Android’de ayrıca ücretsiz uygulamalar çok daha fazla ve bu sebeple daha çok tercih ediliyor. Buna göre de indirme rakamları bu uygulamalarda çok yüksek sayılara çıkabiliyor.

1437488918_img20150721172412.jpg

Apple tarafında ise durum biraz farklı. iOS platformunda uygulamaların neredeyse tamamı ücretli olduğundan cihazlarına yüksek fiyatlı uygulamalar yükleyen kullanıcılar, bu süreçte ücret ödemekten kaçınmıyor. O yüzden uygulama ücretli de olsa indirme sayısını etkilemiyor ve AppStore’un geliri daha yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Öte yandan AppStore’dan en fazla uygulama indiren ülkeler arasında Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İngiltere ve Rusya yer alıyor. Google Play Store’da ise bu sıralamada Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan, Rusya ve Meksika bulunuyor.

Bunların yanında AppStore’a en çok kazandıran ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, İngiltere ve Avustralya olurken Play Store’a en çok para harcayanlar arasında Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Tayvan ve Almanya kullanıcıları yer alıyor.

İstatistiklerde Android platformunu kullanan cihazları üretmesiyle tanınan Çin'in iOS cihazlara yönelmesi ise dikkatlerden kaçmıyor. AppStore’un daha fazla kazanmasının sebebini geliştiricilerin bu platforma öncelik tanımasına bağlayabiliriz. App Store en çok kazanan platform olurken Google Play Store’da uygulama sayısı bakımından daha zengin durumda bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.