Apple, 2025 yılına kadar dev planlarını açıkladı!

Teknoloji devi Apple 2025 yılına kadar bazı planlarını açıkladı. İşte ünlü markanın önümüzdeki yıllar için planları.

Apple, 2025 yılına kadar dev planlarını açıkladı!

Apple ürünleri yalnızca Çin'de üretiliyor, ancak şirket tedarik zincirini daha esnek hale getirmek için çeşitlendirme arayışında. Pandemi bu kapsamda çalışmalara bir engel koydu ve bazı şeyleri geciktirdi ancak şirket çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Reuters, J.P. Morgan analistlerine göre Apple 2025 yılına kadar küresel iPhone üretiminin %25'ini Hindistan'a taşımak istiyor. Şu anda bu oran %5 civarında.

Apple, 2025 yılına kadar dev planlarını açıkladı!

Apple, 2025 yılına kadar dev planlarını açıkladı! - Resim : 1

Rapor sadece iPhone'lar değil, ayrıca tüm Apple ürünlerinin (iPad'ler, Apple Saatler, AirPod'lar ve Mac'ler) yaklaşık %25'inin 2025 yılına kadar Çin dışına taşınacağını iddia ediyor. Apple, 2017'den beri Hindistan'da iPhone üretiyor. Orijinal SE ile başladı ve yapılan üniteler sadece yerel pazar içindi. Ancak o zamandan beri yeni modeller ekledi (iPhone 13 dahil) ve Hindistan yapımı iPhone'ları ihraç etmeye başladı.

Foxconn'un önümüzdeki haftalarda Hindistan'da vanilyalı iPhone 14'ü üretmeye başlaması bekleniyor. Bu kapsamda şirketin oldukça hızlı hareket ettiğini söyleyebiliriz. Hindistan'da iPhone 13 üretimi ancak bu Nisan ayında başladı.

 J.P.Morgan analistleri “Orta ve uzun vadede, Apple'ın Hindistan'daki yerel imalat tedarikçilerini de nitelendirmesini bekliyoruz" ifadelerini kullanıyor. Apple geçtiğimiz günlerde de iPhone 14 serisini tanıttı ancak beklentilere rağmen seri çok fazla başarı elde edemedi.