Mobil

Apple, Amerika'da hakimiyetini devam ettiriyor

iPhone en fazla pazar payına sahip telefon olurken, Android ise pazarın yarısına hükmediyor.

Apple, Amerika'da hakimiyetini devam ettiriyor

Apple mobil dünyasında kendi ülkesinde pazar hakimiyetini arttırarak zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında %34.3 olan pazar payını %27.8'e yükselten Apple, en yakın rakibi Samsung ile arasını biraz daha açtı. Samsun cephesinde de pazar payının arttığını görüyoruz. Güney Koreli üretici %19.5 olan pazar hakimiyetini %21.4 seviyesine yükseltti.
Apple ve Samsung'un yanı sıra LG'nin de pazar payını arttırdığını görüyoruz. HTC ve Motorola cephesinde ise düşüşler söz konusu. Detaylara aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. 
1362720594_comscore-abd-akilli-telefon-070313.jpg
İşletim sistemlerinin dağılımlarına göz attığımızda ise Android'in pazarın yarısına sahip olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz ekim dönemine göre düşüş söz konusu olsa da Android %52.3'lük bir orana sahip. iOS ise %34.3 olan pazar payını %37.8 seviyesine çıkardı. BlackBerry, Symbian ve Windows Phone cepehsinde ise düşüş yaşanırken değişimlere aşağıdan göz atabilirsiniz.  
1362720578_comscore-abd-mobil-isletim-070313.jpg

Yorumlar
Memo03 (Xperia Z)
Zaten Amerika'lilar yonetiyor dunyayi, illaki iPhone kendi ulkesinde hakim olacak. Amerikali gidip Japonya'nin, Kore'nin zengin olmasini ister mi? Onlar kaliteye degil milliyetci yaklasiyor bu tip konulara. Sizde iPhone iPhone deyip dillerinize sakiz olmuscasina hala Apple diyorsunuz. Bu gozluklerini cikarin artik gozlerinizden, Apple yillarca milleti enayi yerine koydu ve hala koymaya devam ediyor, Nokia suan ayni sekilde, akli olan Android alir, her ikisini de kullandim, iPhone'da hic bir degisiklik, yaraticilik yok, cok monoton, sadece tasarimi az biraz guzel, deger mi onca paraya! Belcika'dan selamlar, sevgiler...
Cevapla
OSMAN
iOS cok hizli kaliteli Androitli cepler Yeni oldukta bilinmiyor. Android kasiyor uygulamalar arkadaslarimda , net yaziliyor kendi kendine kapaniyor, telefonlari fazla isiniyor.
Cevapla
opdima
Amerika'da o kadar ucuza satılmıyor. High-end diye tabir edilen bir cihazın fiyatı neyse Apple da iphone 5'i o fiyattan satıyor. Ucuzluk pahalılık tamamen alım gücüyle ilgili bir şey. Bizim alım gücümüz genelde düşük sana nasıl ucuz göründü 650 dolar onu anlamadım aslına bakarsan!
Cevapla
Teksevda Teknoloji
Bence Türkiyede satamazlar artık Android ve İntel çok gelişti çünkü.
Cevapla
Misafir
Arkadaşlar yurtdışında insanlar her 2 yılda bir yeni sözleşme karşılığı çok ucuza yada neredeyse bedavaya telefon alıyor. Yoksa perakende satış fiyatıyla satılan iphone satışı sadece %14 geri kalan satışları operatörler sayesinde yapılmakta. Yani bu durum bizim ülkemiz için pekte olumlu olduğu söylenemez. Nedense bizdeki operatörler hem cihazdan hem sözleşmeden millete 2 kere geçirmeyi düşünüyorlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.