Mobil

Apple bu kelimeyi +18 yetişkin içerik olarak algılıyor! Ayıp!

Cupertinolu Apple ilginç bir olay ile karşı karşıya. Asian yani Asyalı kelimesini Safari tarayıcısı +18 yani yetişkin içerik olarak algılıyor.

Apple bu kelimeyi +18 yetişkin içerik olarak algılıyor! Ayıp!

Apple'ın güvenlik konusundaki başarısı bu zamana kadar hep takdir edilmişti. İnsanlık için yaptığı atılımlar özellikle de ırkçılık konusundaki tutumları ile beğeni toplayan Apple, bugün ilginç bir olay ile karşımıza çıktı. Apple, Safari tarayıcısında Asian yani Asyalı kelimesini +18 yetişkin içerik olarak algılamaya başladı. 

Bildiğiniz gibi Apple'ın çocuk müşterilerini korumak için bir sistemi bulunuyor. Ayarlar>Ekran Süresi>İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları>İçerik Sınırlama>Web İçeriği bölümünden aileler +18 yani yetişkin içerikli siteleri Safari üzerinden engelleyebiliyor. Ancak bu filtre son günlerde sapıttı.

Yetişkin içerikli sitelerde yer alan Asian yani Asyalı kelimesinin araması bu filtreyi açtığınızda yapılamıyor. Arama bölümüne Asian yazdığınızda; "Sınırlanmış olduğu için Google.com.tr adresindeki bu sayfada dolaşamazsınız." uyarısı çıkıyor. Normalde Asyalı aratmak istediğinizde çıkan bu uyarı Apple'a tepkilerin yağmasına neden olabilir.

Asian

Çünkü Asyalı halkını direkt +18 içerik ile ilişkilendirmek, ırkçılık polemiklerinin dolandığı şu günlerde hiç hoş karşılanmaz. Apple'ın bunu bir algoritmadan dolayı böyle algıladığı düşünülüyor. Muhtemelen önümüzdeki hafta çıkacak olan iOS 14.5 güncellemesi ile bu sorun çözülecektir.

Asian aramasının kısıtlamasının sadece yetişkin içerikli siteleri engelledikten sonra çıktığını belirtelim. Normal şartlar altında Safari üzerinden dilediğiniz kelimeyi aratabiliyorsunuz.

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Apple'ın bu hareketten dolayı Asyalı insanlardan özür dilemesi gerekiyor mu?

Yorumlar
yakusuklu batuhan
ırkçılık basbaya kimse savunmasın
Cevapla
Ehe
Mal amk
Cevapla
ilhami
Büyük saçmalık ve Asyalılara ayıp!Ya örneğin Çin "American" kelimesini bu şekilde aşağılayarak yasaklasaydı ne olacaktı?
Cevapla
armut
çinde zaten çoğu global servis yasak. o yüzden kimse takmazdı
yarrak gibi haber
tm
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.