Mobil

Apple bu sefer kurtulamadı! 2024 yılı son tarih!

Avrupa Birliği, üreticilerin Avrupa bölgesinde satılan çoğu elektronik cihaz için USB-C şarjını kullanmaları gerekeceği kesin bir son tarih belirledi.

Apple bu sefer kurtulamadı! 2024 yılı son tarih!

Yeni telefonlar, tabletler, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve diğer pek çok cihaz türünün 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren kablolu şarj için artık bu standardı benimsemesi gerekecek. Kararın yalnızca, kablosuz şarjı destekleyen cihazlar üzerinde herhangi bir etkisi bulunmuyor.

AB üye devletlerinin, bloğun USB-C şarjına ilişkin direktifini yöneten düzenlemeleri yayınlamak için 28 Aralık 2023'e kadar süresi var. Bir yıl sonra ise bu kuralları uygulamaya başlamaları gerekecek. AB daha önce kuralların 2024'ün sonuna kadar yürürlüğe gireceğini söylemişti ve mevzuatı Resmi Gazete'de yayınladığında bu zaman çizelgesine bağlı kaldı.

Apple bu sefer kurtulamadı! 2024 yılı son tarih!

The Verge'in de belirttiği gibi, dizüstü bilgisayar üreticilerinin ise kurallara uymak için biraz daha zamanı olacak. Henüz yapmadılarsa, Nisan 2026'ya kadar USB-C'ye geçmeleri gerekecek. Ayrıca AB, hızlı şarj desteğine sahip cihazlar ile diğerlerinin aynı şarj hızına sahip olacağını söylüyor. Hal böyle olunca da kullanıcılar, cihazları herhangi bir uyumlu şarj cihazı ile aynı hızda şarj edebilecek.

Şirketin pek fazla seçeneği olmasa da Apple da kurallara uyacağını ve AB'de satılan iPhone'lara USB-C şarj bağlantı noktaları koyacağını söyledi (tabi şirketin tamamen kablosuz şarja geçmesi de mümkün). Teknik olarak, Apple'ın 2025'e kadar iPhone'larda USB-C şarjını benimsemesi gerekmeyecek, ancak raporlar şirketin önümüzdeki yıl en kısa sürede geçiş yapabileceğini gösteriyor.

Yorumlar
Erolciloglu
16 mb internete 230 TL ödüyorum.Kalsin 1000 mb istemez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.