Mobil

Apple iPhone 7'de kullanacağı A9 işlemcisini kime yaptıracak?

Sasmung'la flört sanırız sona erdi.


Apple telefonlarında ve tabletlerinde kullandığı mobil işlemcileri bildiğiniz gibi kendisi tasarlamaktadır. Geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu iPhone 5S'le birlikte dünyanın ilk 64 bit destekli işlemcisi A7'yi sektöre sunmuştu. Bunun üzerinden 1 yıl geçti ve Apple 2. nesil 64 bit A8 yonga setini iPhone 6 ile piyasaya sundu. Halen dünyanın en büyük mobil silikon üreticilerinin üst segment 64 bit yonga seti yapamadıklarına şahit olmaktayız. Snapdragon 410 ve Snapdragon 610'un 64 bit olduğu bir ortamda Qualcomm'un halen Snapdragon 810'u piyasaya sunmamış olmasının bir pazarlama stratejisi mi yoksa beceriksizlik mi olduğunu tam olarak bilemiyoruz.

1420031103_12644-31f4a262680400.jpg

Apple yeni nesil A9 yonga setinin üretimi için "kavgalı olduğu" Samsung ile görüşmeler yapıyordu. Samsung Apple'ın istediği 16 nanometre üretim sürecini hacimli bir şeklilde gerçekleştirebileceğini açıklamıştı ama gelen bilgilere göre bu noktada devreye eski dost TSMC (taiwan semiconductor manufacturing company) girdi ve bu hacimli üretimi gerçekleştirebileceğini duyurdu.

1420031191_tsmc.jpg

Apple'da bu bağlamda açıkçası Samsung'a gebe kalmamış oldu ve söylenenlere göre Apple sattığı her üründen Samsung'a kar bırakmak yerine bu işi TSMC'ye devredecek gibi görünüyor.

Önümüzdeki günlerde A9 yonga setinin üretimine başlanacak ve iPhone 7 için ilk start verilmiş olacak. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.