Mobil

Apple kan kaybediyor Huawei güçleniyor!

Ortaya çıkan son raporlar Huawei’nin akıllı saat pazarında Apple’ı sıkıştırdığını gösteriyor.

Apple kan kaybediyor Huawei güçleniyor!

Akıllı saat pazarında muazzam bir rekabetin yaşandığını söyleyebiliriz. Apple bu pazara rakiplerinden çok sonra girmiş olmasına karşın, ekosisteminin verdiği güç sayesinde kısa sürede pazar lideri oldu.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 4.6 milyon Apple Watch sevkiyatı yapan Apple bu yılın ilk çeyreğinde ise 4.5 milyonda kaldı. Buna rağmen Cupertino merkezli şirket yüzde 26.8’lik pazar payıyla zirvedeki yerini korumayı başardı.

Apple kan kaybediyor Huawei güçleniyor!

Apple’ın kan kaybettiği pazarda Huawei ise güçlenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 1.2 milyon sevkiyat gerçekleştiren Çinli şirket bu yılın aynı döneminde 2.6 milyon sevkiyatla pazar payını15.2’ye yükseltti. Böylece Çinli üretici yalnızca bir yıl içerisinde akıllı saat tarafındaki satışlarını 2 kattan fazla arttırmış oldu.

Apple kan kaybediyor Huawei güçleniyor! - Resim : 1

Samsung ise 1.8 milyon sevkiyatla yüzde 10.8’lik pazar payıyla 3. sıraya geriledi. Güney Koreli teknoloji devi geçtiğimiz yılın aynı döneminde Apple’ın ardından ikinci sırada yer alıyordu.

Muhtemelen Huawei’nin son dönemde satışa sunduğu uygun fiyatlı akıllı saat modelleri bu pazarda güç kazanmasını sağladı. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda Çinli üretici daha geniş kitlelere hitap edecektir.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Bahse konu raporda Xiaomi isminin olmamasının temel nedeni Çinli üreticinin akıllı saat tarafında çok fazla bir varlık gösterememesi. Akıllı bileklikler de bu rapora dahil edilmediği için Xiaomi listede ilk 5’te yer almıyor.

Yorumlar
Asya
Daha beter olacak ofiyatlarla
Cevapla
Hasan
2 hafta şarzı giden saat le 506 saatde biten saat bir mi olacak şahsen ben honor wach 2 yi beğendim
Cevapla
Eros
Beter olsunlar. Böyle fiyat politikası uygulamaya devam ederlerse daha da aşağıya doğru giderler. Bu fiyat takintisindan vazgeçmeli. Yoksa Nokia gibi olur sonunda
Cevapla
yakup
apple zaten fiyatları yüksek tabiki apple kan kaybeder fiyatlarını düşürmesi ve ona göre telefon çıkarması gerekir
Cevapla
Çağdaş
Cahilmisin sadece burda pahalı oraya gore biraz pahalı ama alınmaycak kadar degil hep kendi tekrar ediyor diye
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.