Mobil

Apple Maps yenileniyor

İlk kullanıma sunulduğu yıllarda hayal kırıklığı oluşturan ve yerini Google Maps'e bırakan Apple Maps, yeni bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.


Her ne kadar çok başarılı bir firma gibi görünse de Apple'ın da geçmişinde büyük hezimet ve başarısızlıklar yer alıyor. Bunlardan biri olan Apple Maps, geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulmuş ancak kullanıcı deneyiminin kötülüğü, haritalarının güncel olmayışı ve kullanım zorlukları yüzünden istenen başarıya ulaşamamıştı. Kullanıma sunulduktan kısa bir süre sonra yayından kaldırılan uygulama yerine Google Maps kullanılmaya başlanmıştı.

Gelen haberlere bakılırse Apple kendi harita uygulamasından vazgeçmiyor. Firma bu kez uygulamayı kendi toplayacağı verilerle en baştan tasarlayacak. Önceden bu harita verileri OpenStreetMap ve TomTom gibi üçüncü parti yazılımlar tarafından sağlandığı için haritaların güncel olmayışı Apple'ı da zor durumda bırakmıştı.

Apple veri toplamak için iki çeşit kaynak kullanacak: Bunlardan bir tanesi Apple’ın kendi araçları ve Dronelar yani insansız hava araçları. Bu yöntem ve kaynaklarla haritalar en baştan oluşturulacak ve trafik işaretleri, şeritler, binalar tespit edilecek. Apple’ın veri toplamak için kullanacağı ikinci kaynak ise cep telefonları olacak. iPhone’lardan alınan bilgi sayesinde haritalara eklenebilecek olan yollar belirlenecek ve günlük trafik durumu verisi alınabilecek.

Apple Maps iOS 12 Beta ile geliyor

Yeni yöntemin kullanıcıların mahremiyetine zarar getirmeyeceğini belirten Apple, bu haritalandırma tekniğiyle daha yüksek doğruluk ve detay vaad ediyor. Ayrıca bölgelerdeki güncelleme eskisi gibi aylık olarak değil, günden güne gelecek. Şimdilik sadece San Francisco’da denemesi yapılan yeni harita verileri önümüzdeki hafta iOS 12 betaya gelecek. Sonbahara kadar Kuzey Kaliforniya bölgesini de içine alacak. Ancak tam anlamıyla harita bilgilerinin ne zaman tamamlanacağı konusunda Apple’dan bir açıklama yapılmış değil.

Apple'ın işi zor

Haritaların güncelliğini sağlamak Apple gibi bir dünya devi için bile zor. Zira yolların durumunun anlık olarak değiştiği Türkiye gibi ülkelerde bu verilerin güncelliğini sağlamak o kadar kolay olmuyor. Dünya devi ve bu alanda neredeyse rakipsiz olan Google bile bu konuda yüzde yüz garantı veremiyor.

Öte yandan haritanın güncelliği için kullanıcıların cep telefonlarını kullanmak uzun vadede firmanın başını ağrıtabilecek bir konu olabilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.