Mobil

Apple modellerinde artık "Made in China" yazmayacak!

ABD - Çin arasındaki ticaret savaşı Hindistan'ı kalkındıracak gibi görünüyor. Apple iPhone üretimini Hindistan'a kaydırmak için kolları sıvadı.


ABD ve Çin arasında uzun bir süredir devam eden ticaret savaşı şu aralar bambaşka bir boyuta ulaştı. Trump geçtiğimiz günlerde "China" yazarak bir tweet atmış ve direkt olarak hedefini belli etmişti.

Çin'in teknoloji tarafındaki en güçlü markası olan Huawei'yi hedef alan ABD yönetimi son olarak Tayvan merkezli TSMC'nin kanına girmiş ve Çinli üretici ile olan ticaretini sonlandırmasını sağlamıştı.

Apple modellerinde artık "Made in China" yazmayacak!

Bu hamle sonrası birçok ABD merkezli şirketin Çin'de üretim yaptığı hatırlatılarak, gerektiği zaman gereken hamleler yapılacaktır minvalinde bir açıklama geldi. Bu direkt olarak Çin'de üretim tesisleri bulunan Apple gibi ABD merkezli şirketlere bir gözdağıydı.

Bu restleşme sonrası Hindistan'dan beklenmedik bir adım geldi. Yatırımların hayli masraflı olmasından ötürü firmaların pek girmek istemediği Hindistan pazarı için hükümetten açıklama geldi. Yapılacak olan üretim odaklı fabrika girişimlerinin pek çok vergiden muaf olacağı belirtildi. 

Bunun üzerinde Apple'ın iPhone üretiminin büyük bir bölümünü Hindistan'a taşımak için kolları sıvadığı iddia edildi. Apple'a yakın kaynaklar ilk etapta iPhone üretiminin yaklaşık olarak yüzde 30'luk kısmının Hindistan'a kaydırılacağını açıkladı.

Eğer herşey yolunda giderse Apple önümüzdeki 5 yıl içerisinde tüm iPhone üretimini Hindistan'da yapılandırma niyetinde.

Elbette bunlar şimdilik doğrulanmayan iddialardan ibaret. Lakin bu tarz haberlerin de hiç bir zaman doğrulanmadığını hatırlatmak gerekiyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa bundan sonra aldığımız iPhone modellerinde Made in China yerine India yazacak.

Yorumlar
Misafir
Apple çok gereksiz pahalısın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.