Apple Samsung ile yollarını ayırıyor

Apple, ekran tedarikçisi için Samsung yerine yeni arayışlara girmişti. Apple şimdi başka bir şirketle çalışmaya karar vermiş gibi görünüyor.

Apple Samsung ile yollarını ayırıyor

Geçen yıl Apple, LG ve BOE'yi araştırarak özel bir OLED ekran tedarikçisi olarak Samsung'dan uzaklaşmaya çalıştı, ancak verimleri düşük partiler veya onarım parçaları dışında hiçbir şey için neredeyse yeterli değildi, bu yüzden Samsung yine aslan payını aldı. Ancak şimdi Apple, görünüşe göre LG'nin nihayet göreve hazır olduğundan emin ve 20+ milyon 6.1 inç iPhone 12/Pro panel sipariş etti.

Apple Samsung ile yollarını ayırıyor

Öte yandan 5.4 inç ve 6.7 inç iPhone 12 mini ve 12 Pro Max modelleri, yalnızca Samsung tarafından sağlanan esnek OLED ekranlara ve Samsung'un Y-Octa adını verdiği daha pahalı entegre dokunmatik modüllere sahip. LG ile paylaşılan 6.1 inç OLED malzemelerinin maliyetleri düşürmek için ekstra bir dokunma katmanı taşıdığı söyleniyor.

Bununla birlikte bu görüntü farklılığı iPhone 13 serisinde de devam edebilir. Mevcut iPhone 12 serisi modelleri LTPS ekranlara sahipken, kaliteli uyarlanabilir yüksek yenileme hızı desteğine sahip telefonlar LTPO çeşitliliğine sahip olan ekranlara sahip örneğin Oppo Find X2, OnePlus 8 Pro veya bir dereceye kadar Galaxy Note 20 Ultra'yı düşünün. Şimdi Apple, iPhone 13 için LTPO'ya ve yüksek yenileme hızına geçmeyi planlıyor.

Sektör analistlerinin bildirdiğine göre sorun, LG gibi yardımcı Apple ekran tedarikçilerinin LTPO ekran kapasitelerini herhangi bir iPhone 13 siparişini karşılayacak şekilde genişletse de üretimde olmaları gereken zaman Samsung'un ustalaştığı hücre içi dokunmatik teknolojisi ile aynı anda hazır olamama ihtimalleri.

Böyle bir durumda Tim Cook, tek tip iPhone ekran kalitesinin yerine, maliyetleri düşürmek için, entegre ekran dokunmatik katmanına gelince, büyük olasılıkla dört iPhone 13 modelini bu özelliğe sahip olanlar ve olmayanlar olarak ayırmayı seçecektir. 

Özetle, Apple tedarik zinciri içerisindeki kişiler, bir tedarik zinciri yöneticisi olarak Tim Cook'un, üretim maliyetlerini düşük tutmak için iPhone'un klasik yapı özelliklerinden ödün vermeye daha meyilli olduğunu söylüyorlar.