Mobil

Apple Türkiye bizi kandırıyor mu?

Apple’ın geçtiğimiz günlerde satışa sunduğu iPhone SE modelini mercek altına alıyoruz. Hem de sözümüzü esirgemeden.


Apple geçtiğimiz günlerde merakla beklenen uygun fiyatlı modelini satışa sundu. ABD’de 399 dolara raflardaki yerini alan telefon ülkemizde ise 5299 TL’lik etiketle kullanıcıların karşısına çıktı.

Aslında genel beklenti yeni iPhone modelinin gerçekten uygun bir etikete sahip olmasıydı. Yani Apple’ın iPhone SE modelini 4000 TL civarında bir fiyatla etiketlendirmesi bekleniyordu. Lakin bu olmadı. Apple Türkiye yine yüksekten uçtu.

Apple Türkiye bizi kandırıyor mu?

Bizlerin en çok dikkatini çeken şey ise Apple’ın kendi sitesinde iPhone SE’yi tanıtırken kullandığı ifadeler oldu. Keza Apple iPhone SE fiyatının gerçekten çarpıcı olduğunu iddia ediyordu. Peki bu ne kadar doğru?

Dilerseniz lafımızı esirgemediğimiz iPhone SE videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

Gerçekten de Apple Türkiye bizleri kandırıyor olabilir mi? 5300 TL’lik uygun fiyat olur mu? Bizce olmaz. Açıkçası neresinden bakarsak bakalım 5300TL’de uygun fiyatlı bir durum göremedik.

Tamam vergilerin çok ağır olduğunun farkındayız. Lakin Apple’ın da Türkiye’ye özel bir fiyat uygulaması fena olmazdı. Zira Avrupa’da 400 euro olan telefonlar Türkiye’de 4000 TL ve altına satılabiliyor. Diğer markalar bunu başarıyorsa pekala Apple da başarabilir. Bu yüzden Apple Türkiye ekibinin bir an önce fiyatları tekrardan düzenlemesi gerekiyor. Yoksa bu gidişatın pek de iyi olmadığı söylenebilir.

Yorumlar
eser
kardeşim bu ticaret. adam bu işi para kazanmak için yapıyor. keriz alıcı varsa neden en yüksek satabileceği rakama satmasın?
Cevapla
devletçi
tüm markalarda fiyat x10 iken afyonda x15 suç devletin mi afyonun mu 8s çakmasını yeni diye iteliyor bu paraya neler alınıyor tamam dolar yüksek ama bunda devletin suçu ne karşılıksız para basan abd suçsuz mu savunduğunuz abd vatandaşına 3500 dolara röntgen çekiyor 350 dolara afyon satıyor suçladığınız devlet bedava röntgen çekip 5000 tl ye afyon satıyor şu günlerde sağlıktan daha önemlisi yok benim sağlığımı koruyan devlet önemli varsın afyonum olmasın
Cevapla
Mantık
Hocam ilk bakışta senin düşüncen bir miktar mantıklı gelebilir ancak üzerine biraz daha düşündüğünde şunu fark edeceksin: Sen zaten telefon alırken market alışverişi yaparken araba alırken vs. o röntgenin o hastane masrafını aşırı vergilerinle ödüyorsun. Bir telefon alıyorsun en aşağı bi tane devlete, bir araba alıyorsun iki tane devlete veriyorsun zaten. Röntgen parasını da o verdiği vergiden düşsün bir zahmet. Benim şu sıra hastaneye gideceğim belli değil ama peşin ödüyorum hastane paramı. Amerika'da vergi çok çok daha az. Hastane masrafını kendin ödüyosun EĞER hastaneye gidersen. Amerika'da hastaneye gitme ihtimaline göre paranı biriktirir öyle yaşarsın. Almadığın hizmete para ödemezsin.
sayyid
türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. dolar olmuş 7 lira siz diyorsunuz ki 5bin tl çok. bunlar iyi günlerimiz. 10 lira olduğunda merak ediyorum hala hükümeti savunabilecekmi bazıları? hayır devlet başka hükümet başka şey. ikisini ayırt edemeyenler gelmiş yorum yapıyor
Cevapla
hades
devlet düşmanlığı diyen troll ne alakası var bir tane de hiç yoktan devlete alıyoruz sanki başka vergi almıyor devlet? Araba telefon bilgisayar ne ararsan hepsi 2 - 2.5 katına geliyor sevgisiz troll
Cevapla
Ali
Apple degil devlete suç bulun keza fıyatların boyle olmasının tek sebebi agır vergilerdir
Cevapla
Selahattin
Vergilerin çok olduğu fikrine katılıyorum fakat, biz de bu marka hastalığı olduğu müddetçe adamlar kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanmaya devam edecekler. Wolkswagen... İphone...
Abdullah
Hep bi devlet düşmanlığı gavur hayranlığı .. nasıl bir anarşik ruh var sizlerde
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.