Mobil

Apple Türkiye iCloud fiyatlarına görülmemiş zam yaptı

Ürünlerine sürekli zam yapan Apple Türkiye şimdi de iCloud fiyatlarını yüksek oranda artırdı.

Apple Türkiye iCloud fiyatlarına görülmemiş zam yaptı

Kısa süre önce App Store'daki uygulama fiyatlarına yüksek oranda zam yapan ve 4 kata varan artışlara imza atan Apple Türkiye, şimdi de iPhone, iPad ve MacBook gibi cihazlar için bulut depolama desteği sunan iCloud hizmetine görülmemiş zam yaptı.

Apple Türkiye iCloud fiyatlarına görülmemiş zam yaptı

Yapılan yeni güncelleme ile 50 GB iCloud depolama alanı için artık 6.49 TL ödemek gerekecek. 200 GB'lık depolama alanı için de 19.99 TL ödeme yapılması gerekiyor. Daha önce 50 GB için 3.99 TL veriliyordu. 200 GB için de 11.99 TL ödemek gerekiyordu.

En yüksek artış ise daha önce 39.99 TL olan 2 TB'lık depolama alanı ücretinin 64.99 TL'ye yükseltilmesi. ABD'de ise bu depolama alanının bedeli 9.99 TL. Yani güncel kur olan 5.5 ile hesaplasanız bile Türkiye'den daha ucuza geliyor. Uzun lafın kısası hesabınızı ABD'de gösterip oradan satın alırsanız daha az ücret ödeyeceksiniz.

iCloud paketi Türkiye eski fiyatı Türkiye zamlı fiyatı ABD fiyatı
5 GB  Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz
50 GB 3.99 TL 6.49 TL 0.99 Dolar
200 GB 11.99 TL 19.99 TL 2.99 Dolar
1 TB 19.99 TL 64.99 TL 9.99 Dolar

 

Bu fiyatlarla iCloud alınmaz

Yapılan zamla beraber oldukça stabil çalışan ve Apple ekosistemindeki cihazların yedeklerinin alınmasını sağlayan iCloud bulut servisi mantıklı olmaktan uzaklaşıyor. Önerimiz ya bir ABD hesabı bulup oradan iCloud hizmeti alın ya da yedeklerinizi bilgisayar gibi ortamlarda tutup ücretsiz olan 5 GB sınırını aşmayın. Yoksa fahiş ücretler ödemek zorunda kalacaksınız.

Tim Cook da rahatsızdı

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Apple CEO'su Tim Cook, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki satışlardan memnun olmadıklarını açıklamıştı. Bu fiyatlarla biz de Apple ürünlerinin fiyatlarından memnun olmadığımızı belirtelim. 

Yeni zamlar konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Türking
Seni kullanmadım ve kullanmayacağım apple
Cevapla
Misafir
Daha geçen dedi tr de işler iyi değil diye inşallah batarsın apple
Cevapla
Mali
Zengin enayi veyahut enayi çok ülkemizde. Farkeden bir şey olmayacaktır.
Cevapla
Mahir
Kol gibi olduğunu. Fanatiklere geçmiş olsun.
Cevapla
Nazmi YASCHIN
Apple son ıcloud a yaptığı fahiş zamla türkiye kullanıcılarının alternatif markalara daha da hızlı yönleneceği kanaatindeğim. Bu da apple önümüzdeki süreçlerde türkiye pazarında işlerinin daha da kötüye gideceği anlamına gelmektedir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.