Mobil

Apple ülke satın alacak kadar para kazandı!

Cupertinolu teknoloji devi Apple 2021'in ikinci çeyreğine ait gelirlerini açıkladı. Apple, sadece ikinci çeyrek geliri ile bile bir ülke satın alabilecek güçte.

Apple ülke satın alacak kadar para kazandı!

Apple, 2021'in ikinci çeyreğine ait finansal raporlarını açıkladı. Cupertinolu dev geçen yıla göre yüzde 54 artışla 89.6 milyar dolarlık üç aylık gelir elde ettiğini belirtti. 27 Mart 2020'de sona eren 2021'in ikinci çeyrek mali yılı için yıllık bazda yüzde 29,7 artışla 23,6 milyar dolar net kar ve seyreltilmiş hisse başına kazanç ise 1,40 dolar olarak açıklandı. Uluslararası satışlar, çeyrek gelirinin yüzde 67'sini oluşturdu.

Apple'ın yüzü gülüyor

Gelir bildirisi görüşmesi sırasında Tim Cook; Apple'ın hem gelir hem de kazanç için yeni çeyrek rekoru kırdığı için çok mutlu olduklarını belirtti.

Tim Cook ayrıca, Apple'ın her coğrafi segmentte yeni Mart çeyrek rekorları kırdığını ve başarının ürün kategorilerine geniş bir şekilde dağıtıldığını söyledi. Mac ve Hizmetler tüm zamanların rekorunu kırdı. Ayrıca iPhone ve Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar da yeni çeyrek rekoruna imza attı.

Apple CFO'su Luca Maestri ise, "Gelişmekte olan pazarların inanılmaz derecede iyi, şirket ortalamasından önemli ölçüde daha iyi iş çıkardığını söyledi. Hindistan'daki bazı sonuçlardan çok, çok memnunum." ifadesini kullandı.

Apple'ın 2021'in ikinci çeyreğine ilişkin mali raporunun detayları

Ürün geliri, bir yıl öncesine göre yüzde 62 artışla 72.7 milyar dolar ile Mart çeyreğinde rekor kırdı.

Kurulu aktif cihaz tabanı, ana ürün kategorilerinin her birinde tüm zamanların yeni bir rekoruna ulaştı

iPhone 12 ailesi yüksek talep görmeye devam ederken, iPhone geliri Mart çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 66 artışla 47.9 milyar dolar oldu. Her bir coğrafi segmentte güçlü çift haneli rakamlar elde ettiğimiz ve çoğu pazarda Mart çeyrek rekorları kırdığımız için performans dünya genelinde tutarlı bir şekilde güçlüydü.

iPad geliri, yıllık yüzde 79 artışla 7,8 milyar dolar oldu. Japonya'da tüm zamanların rekoru ve Asya Pasifik'in geri kalanında Mart çeyrek rekoruyla her coğrafi segmentte çok güçlü bir şekilde büyüdü.

Mac geliri, geçen yıla göre yüzde 70 artışla 9.1 milyar dolar oldu ve tüm zamanların rekoru oldu. Avrupa'da tüm zamanların gelir rekorları ve Asya Pasifik'in geri kalanı ve Amerika, Büyük Çin ve Japonya'da Mart çeyrek rekorları ile her coğrafi segmentte çok güçlü büyüdü. Bu, M1 çipi ile güçlendirilmiş yeni Mac'lere çok hevesli müşteri tepkisi tarafından yönlendirildi.

Giyilebilir Cihazlar, Ev ve Aksesuarlar yıldan yıla yüzde 25 büyüdü. Apple Watch kategorisi, hem Apple Watch Series 6 hem de Apple Watch SE'nin güçlü performansı sayesinde her coğrafi segmentte Mart çeyrek rekorları kırdı.

Hizmetler, yıldan yıla yüzde 27 büyüme kaydetti ve her coğrafi segmentte hizmetler için yeni rekorlar kırdı.

Apple ülke satın alacak kadar para kazandı! - Resim : 1

Yakın vadede dünya çapında süregelen belirsizlik göz önüne alındığında, Apple önümüzdeki çeyrek için gelir beklentisi açıklamadı.  Muhtemelen COVID-19 Apple'a vız gelecek tırıs gidecek ve 2021'in üçüncü çeyreğinde de gelirine gelir katacak.

Yorumlar
💎G@kko💎
Para hersey satın alamaz abem
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.