Apple ürünlerinin ömrü ne kadar?

Asymo analisti Horace Dediu, Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrünü grafikler ile gözler önüne serdi. Bakalım satın aldığınız bir Apple ürününü kaç yıl kullanabileceksiniz?

Apple ürünlerinin ömrü ne kadar?

Apple, bildiğiniz gibi her yıl düzenli olarak mevcuttaki ürün gamını yenilemenin yanında belli aralıklar ile de HomePod, AirPods ve AirPower gibi yeni ürünlerini tanıtıyor. Fiyatları ateş pahası olan Apple ürünlerini satın alan bir kişinin, bu ürünleri kaç yıl kullanabileceği bugün ortaya çıktı.

Toplamda aktif 1.3 milyar cihazının olduğunu söyleyen Apple, bu cihazların ortalama kullanım ömrü ile ilgili bir bilgi hiç bir zaman paylaşmamıştı. Ancak Cupertinolu firma bataryası yıpranan iPhone modellerini yavaşlattığını açıklayarak, ürünlerinin ömürlerinin 2 yıl gibi bir süre olduğu algısını oluşturmuştu.

Bir Apple ürünü 4 yıl kullanılabiliyor

Bu algı H. Dediu'nun araştırması ile kırılacak gibi görünüyor. Asymo analisti Horace Dediu'nun yaptığı araştırmalara göre; Apple ürünlerinin ortalama kullanım ömrü 4 yıl 3 ay.

Bu araştırmada; iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV gibi belli başlı Apple ürünlerinin yanında, diğer aksesuar ve yardımcı araçların da kullanım ömürleri hesaplanmış.

Apple ürünlerinin ömrü ne kadar? - Resim : 1

Dediu'ya göre; aktif cihaz sayısı ile satılan kümülatif cihaz sayısının kullanımını oranlanıp, ortalama kullanım ömrü hesaplanabiliyor. Genel geçer bir formül ile hesaplama yapan Dediu'nun bu tezine katılıyoruz.

Son olarak Apple ürünlerinin ortalama kullanım süresini; Mac, MacBook ve Apple TV gibi sabit bir yerde duran cihazların arttırdığını söyleyebiliriz.