Mobil

Apple, USB’ye geçiyor: İlk ürün ve tarih belli oldu

Teknoloji devi Apple, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen standart USB-C portu kuralına uyuyor. Apple hazırlıklarına başladı.

Apple, USB’ye geçiyor: İlk ürün ve tarih belli oldu

Büyük teknoloji şirketleri, ürünlerindeki şarj bağlantı noktalarını kendilerine has bir tasarımla ortaya çıkarabiliyor. Apple, bu konuda ilk akla gelen isimlerden birisi konumunda. Avrupa Birliği’nin aldığı karardan sonra şirket, Lightning girişine sahip ürünlerini değiştirme yoluna gidiyor.

USB-C girişine sahip olacak

Avrupa Birliği, standart USB-C portunu getirmek için uzun zamandır sürdürdüğü çalışmaların karşılığını alıyor. Haziran ayının ilk haftasında alınan kararla birlikte Avrupa’da satışa çıkan akıllı telefon tablet gibi ürünlerde ortak USB-C bağlantısı olacak. Görünen o ki Apple, bu köklü değişiklik için kolları sıvadı.

Farklı bir yola giriyorlar

Elde ettiği doğruluk payı yüksek Apple haberleriyle tanınan analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, önümüzdeki yıldan itibaren adım adım standart USB-C portuna geçiş yapacak. Öyle ki şirket, 2023 yılında USB-C girişine sahip AirPods ürünlerini satışa çıkaracak. Bağlantı noktası değişikliğinin sadece Avrupa’da mı yoksa tüm dünyada mı olacağına dair bir bilgi şu anda yok.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.