Mobil

Apple’da sular durulmuyor: İşçiler kazan kaldırdı, üretim bir kez daha durdu

Apple’ın başı Çin’deki çalışanlarıyla dertte. Üstelik bu defa büyük bir isyan söz konusu. Peki iPhone 14 üretimi bu sorunlardan etkilenecek mi?

Apple’da sular durulmuyor: İşçiler kazan kaldırdı, üretim bir kez daha durdu

Amerikalı teknoloji devi Apple, iPhone üretimi için sırtını Çin’e yaslamış durumda. Yapılan araştırmalara göre, iPhone 14 serisinin tamamına yakınını bu ülkede bulunan üreticileri vasıtasıyla ürettiği anlaşılan Apple, özellikle Foxconn ile büyük bir ortaklık içerisinde. Ancak Foxconn’da işler yolunda gitmiyor çünkü Çin hükümeti hala korona virüse karşı sıfır tolerans konusunda ısrarcı.

Her ne kadar dünyanın geri kalan bölgesinde pandemi tehdidi ortadan kalmış gibi değerlendirilse de, Çin’de işler hiç de böyle yürümüyor. Birçok bölgede pandemi tedbirleri nedeniyle fabrikalar süresiz kapatılırken, üreticiler de bu durum karşısında kendi tedbirlerini alıyor. Örneğin Foxconn fabrikanın kapalı kalmasından olumsuz etkilenmemek için çalışanlarını kapalı vardiya sistemiyle çalıştırıyor. Buna göre çalışanlar tüm günlerini fabrikada geçiriyor, kendilerine gösterilen yatakhanelerde tulumlarda uyuyorlar. Tabi geri kalan vakitlerinde ise işlerinin başına dönüyorlar.

Apple’da sular durulmuyor: İşçiler kazan kaldırdı, üretim bir kez daha durdu

Ancak bu sistemin zorluğu bir yana bir de ücretlerinin vadedildiği gibi yatırılmadığını iddia eden çalışanlar, geçtiğimiz gün isyan çıkararak fabrika yönetimini bastı ve polisle karşı karşıya geldi.

İşte bu gelişmeler yüzünden Foxconn’da üretim bir kez daha dururken, devreye giren Apple çalışanların sorunsuzca fabrikadan istifa etmeleri karşılığında her istifa eden için 1.500 dolara yakın bir ödeme yapacağını duyurdu. Öte yandan istifa etmeyip işinin başına dönenler ise, kendilerine vadedilen ücreti geçmiş borçlarla birlikte tahsil etme imkanına kavuşacak. Bakalım Apple’ın bu hamlesi üretim sorununu ortadan kaldırabilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.