Apple'dan yenilikçi uygulama! Öldükten sonra "dijital mirasçı"

Apple iPhone cihazlar için öldükten sonra "dijital mirasçı" seçme özelliği getirdi. İşte detaylar.

Apple'dan yenilikçi uygulama! Öldükten sonra "dijital mirasçı"

Apple yeni iOS 15.2 güncellemesiyle iPhone 13 ve iOS 15 sürümündeki bir çok hatayı düzeltmeye odaklanmıştı. Bilindiği üzere iPhone 13 serisinde iOS 15 ile birlikte bir çok hata meydana geldi. Ancak şirket sadece problemleri düzeltmekle kalmadı aynı zamanda yenilikçi bir hamle de yaptı.

Apple iOS 15.2 güncellemesiyle birlikte gelen özelliklerin arasında vefat ettiğinizde seçtiğiniz kişilerin iPhone'unuzun verilerine erişmesine izin vermesi yer alıyor. Şu an sürümde olan iOS 15.2 güncellemesiyle sistem iPhone'da 'Miras Bırakılan Kişi' oluşturmaya imkan tanıyacak.

Apple'dan yenilikçi uygulama! Öldükten sonra "dijital mirasçı" seçilebilecek

Apple'dan yenilikçi uygulama! Öldükten sonra "dijital mirasçı" - Resim : 1

Yeni özellik ilk olarak WWDC 2021'de karşımıza çıkmıştı. Ancak Eylül ayında iPhone 13 modellerinin piyasaya sürülmesi ve kullanıma sunulan iOS 15 güncellemesinde özellik kendini göstermedi. Daha sonra gelen iOS 15.2 beta sürümünde ise özellik nihayet karşımıza çıktı.

Söz konusu özellik çoğu kişi tarafından ilgi görecektir. Özellik sayesinde siz öldükten sonra Mirasçı olarak seçtiğiniz kişi Apple kimliği hesabınıza ve iPhone'unuzdaki tüm kişisel bilgilere seçtiğimiz kişilerin erişimine izin verecek. Fotoğraflarınız, videolarınız ve belgelerinize seçtiğiniz kişi ya da kişiler tarafından erişilebilecek. Ancak tabi ki şirket bu konuyla ilgili güvenlik önlemlerini de alıyor. Mirasçı olan kişiden ölüm sertifikasının kopyası istenecek. Güncellemenin geniş bir sürümde tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı ise bilinmiyor.