Mobil

Apple'ın rekor hizmet geliri, düşen donanım satışlarını telafi edemedi

Pek çok Apple izleyicisinin tahmin ettiği gibi, şirketin bu çeyrekteki mali sonuçları, son birkaç yıldır kesintisiz artan büyümeden bir kopuş..

Apple'ın rekor hizmet geliri, düşen donanım satışlarını telafi edemedi

iPhone üreticisi, ilk mali çeyreğinde bir önceki yıla göre %5 düşüşle 117,2 milyar dolar gelir bildirdi ve bu, Apple'ın gelirinin 2019'dan bu yana ilk kez düştüğünü gösteriyor.

Şirketin performansında yine de birkaç parlak nokta var: Hizmetler işkolunda 20,8 milyar dolarlık bir gelir rekoru kırması ve kurulu tabanında 2 milyardan fazla aktif cihaz satışına ulaşması. Kanada, Endonezya, Meksika, İspanya, Vietnam ve Türkiye gibi pazarlarda da tüm zamanların gelir rekorları kırıldı.

CEO Tim Cook yaptığı açıklamada, "Hepimiz zorlu bir ortamda yol almaya devam ederken, şimdiye kadarki en iyi ürün ve hizmet yelpazemize sahip olmaktan gurur duyuyoruz ve her zaman olduğu gibi uzun vadeye odaklanmaya devam ediyoruz ve yaptığımız her şeyde değerlerimizle piyasaya liderlik ediyoruz..” dedi.

Apple'ın rekor hizmet geliri, düşen donanım satışlarını telafi edemedi

Cook, kazanç görüşmesinde geliri etkileyen üç ana şey olduğunu söyledi: zorlu makroekonomik ortam,  döviz sorunları ve iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin sevkiyat sürelerinde gecikmelere yol açan COVID ile ilgili tedarik kısıtlamaları. Cook ayrıca “Üretim artık olmasını istediğimiz yere geri döndü" diye  de ekledi.

Apple'ın gelirindeki düşüş, teknoloji endüstrisindeki genel düşüşle aynı çizgide ilerliyor, Meta'nın gelirlerinin de bir önceki yıla göre %4 azaldığı bildirdi. Alphabet de bu çeyrekte büyümede bir yavaşlama görüyor ve Microsoft'un geliri yükselirken, kazançları beklentilerin altında kaldı ve karı %12 düştü. Ekonomik gerilemenin ortasında, teknoloji şirketleri işgücünün önemli bir bölümünü işten çıkarıyor, ancak Apple şu anda benzer hamleler yapmış gibi görünmüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.