iPhone 16 serisi daha büyük bir kasa tasarımıyla gelecek

Uzun zamandır iPhone 16 serisinin, iPhone ekran boyutları söz konusu olduğunda kural kitabını yerle bir edeceğinden şüpheleniyorduk ve en son sızdırılan iPhone 16 kasa maketleri, söylentilerdeki bu boyut değişikliklerinin gerçekte nasıl ortaya çıkabileceğini gösteriyor.

iPhone 16 serisi daha büyük bir kasa tasarımıyla gelecek

Apple ihbarcısı Sonny Dickson tarafından X'te paylaşılan yeni iPhone 16 maket ünitesi resmi, söylentiye konu olan dört iPhone 16 modelinin tamamını (iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max) yan yana gösteriyor.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, iPhone 16 Pro Max 6,9 inç (geçen yılki 6,7 inç boyutundan daha yüksek) ile partinin en büyük telefonu olarak listelenirken, iPhone 16 Pro da 6,3 inçten daha büyük bir boyuta sahip. iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, sırasıyla 6,1 inç ve 6,7 inç olarak listeleniyor; bu, iPhone 16 ve iPhone 16 Plus ekran boyutlarıyla ilgili şimdiye kadar duyduğumuz tüm söylentilere uyuyor.

Ekran boyutlarının yanı sıra, bu yeni iPhone 16 maket birimleri, iPhone 16 ve iPhone 16 Plus'taki kameraların (iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ta olduğu gibi) çapraz yerine dikey olarak yerleştirileceği yönündeki söylentiyi doğruluyor gibi görünüyor.

Apple neden bu iPhone 12 tarzı tasarıma geri dönüyor olabilir? Bize göre bunun nedeni uzamsal video olabilir: iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max uzamsal video (yani Apple Vision Pro başlığında görüntülenebilen 3D tarzı içerik) yakalayabilirken, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus bunu yapamıyor . Teori, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max'in dikey olarak düzenlenmiş iki lensini kullanarak aynı anda biraz farklı iki kamera açısından çekim yapabilmesi ancak aynı yaklaşım iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ta mümkün değil.