Batarya kullanım testinde hem Fold 4 hem de Flip 4, S22 Ultra’yı geride bıraktı!

Samsung’un en büyük bataryaya sahip amiral gemilerinden biri olan Galaxy S22 Ultra, kendisinden çok daha küçük boyutlu bataryalara sahip iki kardeşine geçildi.

Batarya kullanım testinde hem Fold 4 hem de Flip 4, S22 Ultra’yı geride bıraktı!

Teknoloji devi Samsung’un 10 Ağustos’ta tanıtarak satışa sunduğu yeni katlanabilir akıllı telefon modelleri Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4, oldukça ilginç bir şekilde gündeme geldi. YouTube’da yayın yapan ve alanında son derece ünlü olan TechDroider isimli bir kanal, geçtiğimiz gün yayınladığı videosuyla 2022 yılında satışa sunulan amiral gemisi akıllı telefonlar arasında bir test gerçekleştirdi.

Testin konusu, bu telefonların tek bir şarjla ne kadar süre oyun oynama imkanı sunacağıydı. Buna göre yarışı 4.352mAh’lık batarya boyutuna sahip olan iPhone 13 Pro Max 10 saat 35 dakikalık performansıyla kazanırken, bu ismi Xiaomi 12 Pro ve OnePlus 10 Pro takip etti.

Batarya kullanım testinde hem Fold 4 hem de Flip 4, S22 Ultra’yı geride bıraktı!

Ancak işin ilginç yanı ise, 4.400mAh’lık bataryaya sahip olan Galaxy Z Fold 4’ün 9 saat 18 dakikalık performansla listenin dördüncü, 3.700mAh’lık bataryaya sahip Galaxy Z Flip 4’ün ise 9 saat 4 dakikalık performans ile listenin beşinci sırasında yer almasına rağmen tam 5.000mAh’lık batarya kapasitesine sahip olan Galaxy S22 Ultra’nın 8 saat 56 dakikayla listenin son sırasında yani 6. Sırada yer alması oldu.

Peki ama nasıl oluyor da 5.000mAh’lık bataryaya sahip olan S22 Ultra, 4.400 ve daha da kötüsü 3.700mAh’lık bataryaya sahip kardeşlerinin gerisinde kalabiliyor? İşte bu sorunun tek bir yanıtı var o da sahip oldukları işlemciler. Bilindiği üzere yeni katlanabilir akıllı telefonlarda Snapdragon 8+ Gen 1 yonga seti mevcut. Galaxy S22 Ultra’da ise Snapdragon 8 Gen 1 bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere Snapdragon 8 Gen 1 yonga setini kullanan akıllı telefonlarda önemli bir verimlilik sorunu olduğu iddia edilmiş ve bu söylemlerin ayyuka çıkmasıyla birlikte Qualcomm hemen harekete geçerek Snapdragon 8+ Gen 1’i piyasaya sürmüştü. İşte bu test sonucu da bir kez daha iki yonga seti arasında verimlilik yani batarya kullanım süresi açısından ne kadar önemli bir fark olduğunu da gözler önüne sermiş oldu.