Beklenen özellik iPhone 15’ten sonra iPhone 16’da da iptal edildi!

iPhone kullanıcılarının yeni modelde bekledikleri bir özellik iPhone 16’ya kaydırılmıştı. Son bilgiler bu özelliğin iPhone 16’da da olmayacağını gösteriyor.

Beklenen özellik iPhone 15’ten sonra iPhone 16’da da iptal edildi!

Başlangıçta iPhone 15 Pro modellerinin Ses ve Güç düğmelerinde katı durum yaklaşımı ile geleceği söylentiler arasındaydı. Ancak, teknik sorunlar nedeniyle Apple, bu özelliği gelecek yılki iPhone 16 Pro modelleri için saklamaya karar verdi. Bir analiste göre, katı durum düğmeleri iPhone 16 Pro modellerinin bir parçası da olmayacak.

iPhone 15 Pro'nun ardından, iPhone 16 Pro'nun çözülemeyen teknik sorunlar nedeniyle katı durum düğmelerine ev sahipliği yapma ihtimali düşük. Apple'ın iPhone'unda katı durum düğmeleri, mekanik yaklaşımı terk ederek ek Taptic Engine'ler kullanacak. Haitong International Securities'den analist Jeff Pu daha önce, "kitlesel üretim öncesinde çözülemeyen teknik sorunlar" nedeniyle Apple'ın standart mekanik düğmelere yönelik katı durum düğmelerinden vazgeçeceğini belirtti. Ayrıca, bu özelliğin gelecek yılki iPhone 16 Pro'nun bir parçası olmayacağını da ekledi (MacRumors üzerinden).

Beklenen özellik iPhone 15’ten sonra iPhone 16’da da iptal edildi!

Şimdi, Pu, katı durum düğmelerinin iPhone 16 Pro modellerinde yer alma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor ve bu durum, şirketin bu yılın Mayıs ayında planlarını rafa kaldırdığını gösteriyor. Son kararı Apple verecek, zira şirket daha önce rafa kalkan özellikleri tanıtmakla tanınıyor. Ayrıca, şirket çözülemeyen teknik sorunlara uygun hareket ederse, iPhone 16 Pro modellerinde katı durum düğmelerini görebiliriz.

Katı durum eklentisi, iPhone düğmelerinin fiziksel olarak hareket etmeyeceği ancak bir komutu kaydedeceği bir şekilde kullanılmasını sağlar. Şirketin, bası benzeri geri bildirim sağlayacak üç Taptic Engine'i iPhone'un içinde barındırması bekleniyordu. Şirket bu yaklaşımı ilk olarak iPhone 7 ile uyguladı, burada mekanik Ana Sayfa düğmesini benzer şekilde davranan bir katı durum düğmesi lehine terk etti. Şirket ayrıca MacBook'ta da katı durum trackpad'lere geçiş yaptı.