Mobil

BTK açıkladı! İşte Türkiye'de en çok IMEI kaydı yapılan telefon markası!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2020 yılı içerisinde Türkiye'de en çok IMEI kayıt işlemi yaptırılan telefon markasını açıkladı.

BTK açıkladı! İşte Türkiye'de en çok IMEI kaydı yapılan telefon markası!

2020 yılını geride bırakmamızla birlikte geçen yıla ait veriler de net bir şekilde önümüze koyulmaya başladı. Şimdi de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2020 yılı içerisinde Türkiye'de en çok IMEI kaydı yapılan telefon markasını açıkladı. Herkes Apple'ın lider olmasını bekliyordu. Ancak sonuçlar öyle değil.

BTK'nin verilerine göre; 2020 yılı içerisinde Samsung imzalı telefonlara toplamda 711 bin adet IMEI kaydı yapılmış. Apple'ın iPhone'ları ise 340 bin ile ikinci sırada yer alıyor. Redmi ise listeye üçüncü sırada girerek 320 bin adet ile OPPO'yu geçiyor.

OPPO'nun ise 290 bin adet IMEI kaydı yapılmış. Xiaomi'nin alt markası Redmi 3. sırada yer alırken Xiaomi'nin kendisi sadece 24 bin adet IMEI kaydı alabilmiş. Tabii bu durumun neyden kaynaklandığını siz de iyi biliyorsunuz.

BTK açıkladı! İşte Türkiye'de en çok IMEI kaydı yapılan telefon markası! - Resim : 1

Türkiye'de şu an çok fazla kayıt dışı Xiaomi telefon bulunuyor. Çünkü Xiaomi telefonlara yasal olmayan yollardan başka telefonların IMEI'si atılabiliyor. Bu durum BTK'nın sonuçlarına da yansımış durumda.

BTK'nın IMEI kaydı yapılan ithal edilmiş cihazların akıllı telefon ve diğer cihaz olarak belirtildiği incelemede, IMEI kaydı yapılan cihazların çok büyük bir kısmının akıllı telefonlardan oluştuğu görüldü. Ülkemizde IoT ve benzeri cihazlarda son yıllarda bir yükseliş olduğu da bu rapor ile kantılanmış oluyor.

Son olarak BTK'nın Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu'na göre 2020'nin son çeyreğinde 2,3 milyondan fazla cihaz için IMEI kaydının yapıldığını belirtelim.

Yorumlar
Umut
Teknoloji gazetesinin fotosu büyümeli admin. Şikayetimi iletir misin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.