Mobil

Büyük ekranlı telefonlarda patlama yaşanacak

Yeni yapılan analizlere göre 5 inç ve üzeri akıllı telefonların satış rakamında artış yaşanacak.

Büyük ekranlı telefonlarda patlama yaşanacak

Akıllı telefon pazarında Samsung'un 5.3 inçlik ekrana sahip Galaxy Note modelini duyurduğu zaman büyük ekranıyla tepkilere neden olmuştu ancak, cihaz oldukça ilgi gördü ve satış rekorları kırdı. Böylelikle telefon pazarında büyük ekranlı telefon dönemi başladı.

Bu başarıyı gören diğer üreticilerde aynı şekilde büyük ekranlı cihazlara yöneldi ve bugünün standart ekran boyutu 5 inç oldu. Son çıkan yüksek teknolojide akıllı telefon modelleri genelde 5 inç ekrana sahip.

1317284921_galaxys2beyazdetay2.jpg

Yeni gelen analiz sonuçlarına göre, 5 inç ve üzeri Phablet olarak nitelendirilen bu cihazlara önümüzdeki yıllarda da yoğun ilgi olacak. 5 inç akıllı telefonlar geçtiğimiz yılda 25.6 milyon satış rakamına ulaşmıştı. Bu yıl bu cihazlar için yüzde 136 artışla 60.4 milyon satış rakamına ulaşacağı söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen CES 2013 fuarında Sony, Huawei, ZTE gibi firmalar 5 inç ve üzeri ekran boyutuna sahip akıllı telefonlarını tanıttılar. Çinli üreticilerin Phablet segmentinde büyük ilgi gösterdikleri görülüyor.

Analizlere göre 2016 yılında bu modellerin elde edeceği satış rakamları 140 milyonu geçebilir. Phablet telefonları taşıması zor olsa da kullanım kolaylığı sağlaması tercih sebebi oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.