Mobil

Cep telefonları gerçekten zararlı mıdır?

Bu haber ile birlikte bildiklerinizi unutacağınıza eminiz!

Cep telefonları gerçekten zararlı mıdır?

Cep telefonunun hayatımızdaki yeri ve önemi günden güne giderek artmakta. Getirdiği kolaylıkları yanında bir acı gerçeği de beraberinde getiriyor. Vazgeçilmez olarak yanımızdan kesinlikle ayırmadığımız cep telefonlarının zararları konusunda araştırmalar devam ederken bazı bilim adamlarının yaptığı bu açıklamalar  son derece tartışılır bir konumda.

Cep telefonu hayatımıza girdiği günden beri tartışmalara konu oluyor, kimi cepheler zararı olduğunu savunuyor ve bunları ispatlama yoluna gidiyorlar. Diğer bir cephe de ise birazdan haberimizde göreceğiniz gibi henüz bir zararının tespit edilmediğini savunanlar yer alıyor.

1335436856_cep-telefonu-radyasyonundan-korunma.jpg

Bu konu ile ilgili daha önce yapılmış yüzlerce araştırmayı tarayan bilim adamları kanser, beyin fonksiyonları ya da kısırlıkla cep telefonu kullanımı arasında kesin bir bağ bulamadı. Henüz bir sıkıntı vermediğini düşünen bilim adamları bu konu hakkında araştırmaların devam etmesi gerektiğini savunuyorlar.

Anthony Swerdlow, bu konuda çalışmaların yapıldığı departmandaki ekibin başında bulunan bir İngiliz Profesör.  Çalışmaların devam etmesi yönündeki sözlerini şu şekilde devam ettiriyor.

Swerdlow: "Sonuçlar nisbeten yatıştırıcı olsa da, beyin tümörleri ve diğer kanserlerin oranını takip etmemizin önemli olduğunu düşünüyorum."

"Kısa bir süredir var olan birşeyin uzun vadeli sonuçlarını bilemeyiz." dedi.

Ayrıca, Sağlık Koruma Dairesi çocukların cep telefonu kullanımı konusundaki tavsiyelerini de değiştirmedi.

Dairenin radyasyon, kimyasal ve çevresel tehlikelerden sorumlu yöneticisi Doktor John Cooper "Bu nisbeten yeni bir teknoloji olduğu için, temkinli bir yaklaşımı tavsiye etmeyi sürdüreceğiz." diyor.

"Bizce çocuklar cep telefonunu aşırı oranda kullanmamalı." denildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.