Mobil

Cep telefonu mu daha kirli klozet mi?

Araştırmacılar cep telefonundaki bakterileri araştırmışlar bakın hangisi daha kirli!


Yapılan araştırmalara göre kullandığımız cep telefonları bir klozetten bile 10 kat daha mikroplu. Uganda'da bir adam, bir hastanenin karantina bölümünden cep telefonundan çaldı. Adamın çaldığı telefondan Ebola virüsü kapması, cep telefonlarındaki tehlikeyi gözler önüne serdi. Arizona Üniversitesi'nden mikrobiyolog Charles Gerba'nın açıklamasına göre, Ebola salgını olmadan da cep telefonundan hastalık kapmak mümkün.

Tuvaletler
mikroplu ancak sık sık temizleniyor. Ancak cep telefonu gibi sık kullanılan araçlar böyle bir rutin temizlikten geçmiyor. Bu durumda cep telefonları daha çok bakteri bulunduran cihazlar oluyor. Ayrıca cep telefonları insanlarla en yakın temasta bulunan cihazlardan en önemlisi.


1346580993_cep-telefonu-kanser-yapar-mii.jpg

Bir telefondaki bakteri sayısının çok önemli olmadığını dile getiren Gerba, bunun cep telefonlarının ortak kullanılması ya da paylaşılması durumunda arttığını ve tehlikeli olduğunu da önemle vurguladı.

Bu tehlikeden uzak kalabilmek için uzmanlar, telefonların başka kişilerle ortak kullanılmamasını ve antibakteriyel temizleyicilerle temizlenmesini tavsiye ediyor. Antibakteriyel spreyler eşyaya zarar verebilir ancak mendillerle zarar vermeden temizlemek mümkün.

Yorumlar
serdar
ben bir telefon dukkani sahibi olarak bu sikintiyi cok cekiyorum cunku gercekten insanlar hic temiz degil ve telefonlari asiri derecede pis ve bu yuzden elimi surekli yikamak zorunda kaliyorum brncebinsanlar temiz olsa bu dert olmaz
Cevapla
sadettin
insanlar daha wc ciikinca elini yikamiyor kaldiki cep telefonunu temizlesin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.