Mobil

Cep telefonunda taksit artıyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK cep telefonu satın alırken kullanılan tüketici kredilerinde taksit süresini artırmayı planlıyor.

Cep telefonunda taksit artıyor!

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile cep telefonlarının kredi ile satılmasına sınırlama getirilmişti. Bu sınırlama 10-12 ay olan taksit sayısını 6 aya indirmişti. Sektörden gelen yorumlar ve fiyatların artması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK'yı harekete geçirdi. Yeni bir taslak düzenleme üzerinde çalışan kurum taksit sayısını 6'dan 12 aya çıkarmayı planlıyor.

Cep telefonunda taksit artıyor!

BDDK'dan yapılan duyuruya göre konuyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapılacak. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre, halen 6 ay olan cep telefonunda tüketici kredisi taksit sınırı 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 aya çıkartılacak. Yani yapılacak düzenleme bu tarihe kadar geçerli olacak. 31 Ocak 2019 tarihinden sonra ise 3 bin 500 liranın altındaki telefonlarda taksit sayısı yeniden 6 ay ile sınırlandırılırken, 3 bin 500 liranın üzerindeki telefonlarda 12 ay olarak devam edecek.

Ancak bu bilginin şimdilik taslak olduğunu ve düzenleme yürürlüğe girdiğinde bu şekilde uygulanmayabileceğini belirtelim. BDDK'nın yaptığı değişiklik ilgili yönetmeliğe aşağıdaki maddenin eklenmesi ile gerçekleşecek:

“GEÇİCİ MADDE 4 - 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında fiyatı üç bin beş yüz Türk
Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 31/1/2019 tarihine kadar on iki ay olarak uygulanır.”

BDDK'nın taslak düzenlemesini kurumun resmi internet sitesinde görebilirsiniz.

Kredi kartına taksit yok

Halen yürürlükte olan yönetmeliğe göre cep telefonları kredi kartı ile taksitle alınamıyor. Kısa bir süre önce operatörlerin 24 ya da 36 aya kadar taksitle satışına da engel gelmişti.  Bireyler için cep telefonlarını taksitle satın almanın tek yolu bankaların bu amaçla geliştirdiği tüketici kredileri. 

Yorumlar
Misafir
Bide vergileri indirseler
Cevapla
Can
Kazandıgın parayı harcarken bile devlet taksite karışıyor yaptıkları abuk subuk harcamaları bıraksınlar artık topladıkları vergiyi dogru dürüst kullansınlar ekonomi o zaman düzelir ekonomiyi vatandaş bozmuyor ülkede alım gücü olsa kimse taksit yapmaz
Cevapla
kara murat
dünyada faizden uzak durun diyenve telefonda taksiti kaldırıp halkını zorla faize iten başka bir devlet yoktur herhalde
Cevapla
Düzeltmen
Kardeş. Banka üzerinden alınan telefonların çoğunda faiz yok. Bilgin olsun. Zaten 5 bin TL veren adam bir de faiz vermez bir telefon için.
qwq
keyfiyen harcama yap sonrada sıkısınca devlete yukle el insaf
Cevapla
Ömer
Bu saatten sonra 24 olsada farketmez milletle para kalmadı dünya Liderimiz yüzünden
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.