Mobil

Cepte konuşma ucuzluyor!

Cep telefonlarıyla konuşma ücretinin dakikası 90 kuruştan 56,7 kuruşa indiriliyor. Yeni düzenleme yılbaşında hayata geçirilecek.

Cepte konuşma ucuzluyor!

Son yıllarda ucuzlayan cep telefonu ile sesli iletişim 2019 yılından itibaren daha da ucuzlayacak. Sektörü düzenleyen kuruluş olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yaptığı açıklama ile telefon konuşmasının dakika ücretlerini indirdiklerini belirtti.

Cepte konuşma ucuzluyor!

Yapılan açıklamaya göre dakikası 90 kuruş olarak ücretlendirilen cep telefonu arama ücreti 56,7 kuruşa, indiriliyor. Söz konusu uygulama, 1 Ocak 2019 itibarıyla yürürlüğe girecek.

SMS de ucuzluyor!

Daha önce yine 90 kuruş olarak ücretlendirilen 1 kısa mesajın ücreti ise 40,75 kuruş olarak yeniden belirlendi. BTK ayrıca son zamanlarda tüketicilerin yoğun şikayeti nedeniyle "açma kapama" ücretine de sınır getirdi. Karar gereğince bir takvim yılındaki ilk işlemin ücretsiz olduğu açma kapama için operatörler tarafından mevcut durumda 29,90 lira alınırken, 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girecek yeni uygulamayla bu rakam yüzde 20 düşürüldü. Uygulama kapsamında, "açma kapama" için işlem başına en çok 25 lira ücret alınacak.

Fiyatlara aynen yansımayabilir

Yapılan indirim operatörler tarafından aynen yansıtılmayabilir. Ancak zaten son yıllarda telefon görüşme ücretleri neredeyse bedava hale gelmişti. Günümüzde 1000 dakika konuşma, 1000 SMS ve 10 GB dataya sahip bir paketi ortalama 40-50 TL fiyatla satın alabiliyoruz. Bu bakımdan yapılan indirimin faturalara büyük oranda yansıması beklenmiyor. Yine de sadece konuşma paketi olan tarifelerin fiyatlarının düşmesi beklenebilir. 

Yorumlar
Carlos
İnternete yapın. Kazıklıyorlar internette
Cevapla
qwq
zamana gore serbet demisler 10 yil once konusma dk onemliydi baktilar internet one gecti konusmaya indirim internete bindirim
Cevapla
Yuppi
Bize böyle haberlerle gelin. Adamı hasta etmeyin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.