Mobil

CES 2013: Samsung esnek ekranlı prototip cihazı sergiledi

Güney Koreli üretici, esnek ekranlı ilk prototip cihazı görücüye çıkardı.

CES 2013: Samsung esnek ekranlı prototip cihazı sergiledi

Panel üretiminde dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alan Samsung, esnek ekranlı ilk cihazı CES 2013 etkinliğinde sergiledi. Prototip cihaz için herhangi bir isim belirlenmiş değil ve cihazın sağ bölümü aşağı doğru kavis almıştır.

16:9 ekran oranına sahip ve 5-inç boyutunda 1280 x 720p çözünürlük sunan cihazın gerçekte bir telefon olmadığı da bildirilmektedir. Bu sebeple kamera, işletim sistemi ve bir dizi özelliklerden yoksundur. Daha çok düşük güç performansı sunan dijital fotoğraf çerçevesini andıran prototip cihazla ilgili görsellere aşağıdan bakabilirsiniz.

Peki, esnek panelin avantajları neler?

Üreticiler, daha basit üretim koşulları, ayrıca daha sağlam ve daha net görüntüleme sunan bu teknoloji üzerinde uzun süredir çalışmalar sergilemekte.

Esnek ve bükülebilen paneller, AMOLED, LCD ve TFT ekranlara nazaran daha ince bir yapı sunuyor. Bu sebeple önümüzdeki süreçte telefonların daha da incelmesi olası bir durumdur. Darbelere karşı daha dayanıklı bir yapı oluşturması bu ekranların tercih edilmesinde önemli bir etken. Akıllı telefonlarda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan batarya sorununa karşın bu panellerin daha tasarruflu olduğu ifade edilmekte.

Editör notu: Esnek ekrandan kasıt, bükülebilen telefon ya da cihazların sergilenmesi anlamına gelmiyor. Halihazırda şu an kullanılan teknoloji zaten buna müsade etmemekte. Telefonların esneyebilmesi için, cihaza konumlandırılan pil, işlemci ve diğer tüm unsurların da esnek yapıda olması gereklidir.


1357762169_1.png
1357762198_2.png
1357762212_3.png
1357762233_4.png

Yorumlar
bence saglamlık konusunda adım atılmalı.sert düşüşlerde önlem gibi.
Cevapla
togla
benim anlamadığım esneyince nolucak uğraşmayın kardeşim şuanki teknoloji gayet iyi.
Cevapla
emrah
turkiyede yemez esnete esnete kopartirlar onu al bu koptu derler sonra
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.