Mobil

CyanogenMod, Android L'ye temkinli yaklaşıyor

Şirket şu an için herhangi bir cihaz için Android L tabanlı ROM oluşturmaya sıcak bakmıyor.


Android ekosisteminin en popüler ROM üreticilerin CyanogenMod, Android L sürümüne ilişkin ilk açıklamasını yayınlandı. Android L yüksek olasılıkla Android 5.0 olacak ve L harfiyle başlayan bir tatlı ismini alacak. L, İngiliz alfabesinde 12. harf olduğu için geliştirici ekip de yeni ROM’larını CM12 adı altında yayınlayacak. 

Android L’nin geliştirici önizleme sürümü şu an için sadece Nexus 5 ve 2013 model Nexus 7 için yayınlandı. Her iki cihaz için kaynak kodlar yayınlandı ancak bu yazılım geliştirme için yeterli değil. CyanogenMod’a göre Android L şu an beta aşamasında ve önümüzdeki süreçte işletim sisteminde büyük ya da küçük değişimler baş gösterebilir. Dolayısıyla şimdiden ROM geliştirmek, daha sonra söz konusu ROM’ları değişime bağlı olarak tekrar dizayn etmek zaman israfı olabilir.

1404295108_r1a0jwh.png

CyanogenMod, Android L’nin resmi dağıtıma sunulması, Google’ın da kaynak kodları yayınlamasıyla birlikte CM12 çalışmalarına başlayacak. Ancak geliştirici ekip için şu an öncelik Android 4.4.4 KitKat tabanlı CM11 ve önümüzdeki günlerde M8 sürümü serbest bırakılacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.