Mobil

Dünyanın en pahalı iPhone 14 serisi sıralamasında zirvede Türkiye var!

Alanında ünlü bir internet sitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, 37 ülke arasında iPhone 14’ün dolar bazında en pahalı olduğu ülke Türkiye oldu.

Dünyanın en pahalı iPhone 14 serisi sıralamasında zirvede Türkiye var!

iPhone serilerinin ülkemizde ne kadar pahalı olduğu artık bilinen ve kanıksanan bir durum. Ancak düzenli olarak her yıl yeni iPhone modellerinin en pahalı fiyata satıldığı ülkelerin sıralamasını yapan Nukeni isimli araştırma ve analiz sitesi, bu yıla kadar listenin zirvesine Brezilya’yı koyar, ülkemiz ise duruma göre ikincilik ya da üçüncülükle yetiniyordu. Bununla birlikte iPhone 14 serisiyle ülkemiz için bir dönüm noktası oldu. 2022 sıralamasına göre Türkiye listenin birinci sırasına çıkarken, açık ara iPhone 14’ün en pahalıya satıldığı ülke olmayı da başardı.

Amerikalı teknoloji devi tarafından 7 Eylül’de yapılan açıklamaya göre iPhone 14 serisi, 799 dolardan başlayan ve 1.599 dolara kadar giden bir fiyat skalasına sahip. Türkiye için baktığımız zamansa bu fiyat aralığının 30.999-TL’den başladığını ve 57.199-TL’ye kadar çıktığını görüyoruz. Peki dolar bazlı baktığımızda durum ne?

Dünyanın en pahalı iPhone 14 serisi sıralamasında zirvede Türkiye var!

Şu an ki dolar kurundan hesap yapıldığında 39.999-TL’den satışa sunulan iPhone 14 Pro 128GB’ın fiyatı 2.193,07 dolara tekabül ettiğini görüyoruz. Nukeni tarafından yapılan araştırmaya göre bu fiyat, iPhone 14 Pro’nun en pahalıya satıldığı ülkenin Türkiye olmasına fazlasıyla yetiyor. Nitekim ikinci sırada gelen Brezilya’daki fiyat 1.844,90 dolarken, üçüncü sırada gelen Hindistan’da ise bu telefonun fiyatı 1.630,63 dolar olarak belirlenmiş. Anavatanı Amerika’da 999,00 dolara satılan iPhone 14 Pro’nun Almanya’da ise 1.304,94 dolara satıldığını da hatırlatalım.

Yorumlar
SLM
Kimse almazsa düşer malesef herşeyde yarışırcasına saldırıyoruz telefona arabaya sonu böyle oluyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.