Fiyatı 40 bin TL ama yok satıyor!

Amerikalı teknoloji devi Apple, iPhone 13 satışları sayesinde en güzel dönemlerinden birini yaşıyor.

Fiyatı 40 bin TL ama yok satıyor!

Apple için yılın en önemli dönemi olan Eylül – Ekim ayları yaklaşırken, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPhone 13’lerin halen “yok satması” Apple’ın yüzünü fazlasıyla güldürüyor. Amerikalı teknoloji devine yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, 2022 yılının Temmuz ayının ilk 10 gününde, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 3 kattan fazla iPhone 13 sevkiyatı yapıldı. Bununla anlamı ise, en azından Temmuz ayında iPhone 13 satışları 3’e katladı.

Başka bir zaman olsa, bu belki normal karşılanabilirdi. Çünkü geçtiğimiz yılın bu dönemleri korona ile uğraştığımız ve sevkiyatın düşük, tedarik zincirlerinin sıkıntılı olduğu dönemlerdi. Bu nedenle bu sene, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3’e katlanması kabul edilebilir. Ancak işin ilginç tarafı yeni iPhone modeli olması beklenen iPhone 14’ün tanıtımına artık 2 aydan kısa bir süre kaldı.

Fiyatı 40 bin TL ama yok satıyor!

Normal şartlar altında, Apple’ın yeni akıllı telefon modelini tanıtacağı Eylül ayı yaklaştıkça mevcut iPhone satışlarında da düşüş yaşanır. Temmuz ve Ağustos ayları ise bu düşüşün en çok hissedildiği aylardır. Ancak bu yıl beklenenin tam tersi bir sürecin yaşanmasının sebebinin ne olduğu merak ediliyor.

Bazı uzmanlar bu durumu Apple’ın popülaritesinin artmasına yorarken, bazı uzmanlar ise enflasyonist ortam yüzünden yakında bu cihazların fiyatlarının artabileceği korkusunun, vatandaşlar üzerinde satın alma psikolojisini tetiklemesi olduğunu düşünüyor.