Mobil

iPhone 9 için koronavirus alarmı

Koronavirüs iPhone 9 üretimine başlayacak olan Apple’ı zor durumda bıraktı.

iPhone 9 için koronavirus alarmı

Son dönemde tüm dünya koronavirüs ile yatıp kalkıyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa bir süre içerisinde 15 ülkeye yayılmıştı. Pek çok ülke virüsün ortaya çıktığı Çin ile ticari ilişkilerini neredeyse sıfıra indirgedi. Ülkemizdeki hava yolları da dahil pek çok hava yolu şirketi bu ülkeye olan uçuşlarını iptal etti.

Alınan tüm önlemlere karşın koronavirüs Amerika, Rusya, Fransa, Güney Kore, Japonya ve daha bir çok ülkede görüldü. Bizim için iyi haber ise bu virüsün henüz Türkiye’ye uğramamış olması.

Söz konusu Çin olunca, virüsün teknoloji sektörünü de vurması sürpriz olmadı. Öyle ki Apple’da bile iPhone 9 için koronavirüs alarmı verildi.

iPhone 9 için koronavirus alarmı

Çinli bazı kaynaklar Apple’ın Corona virüsü için endişeli olduğunu belirtiyor. Bu durumun temel sebebi ise Apple ürünlerinin büyük bir bölümünün Çin’de üretiliyor olması. Bugün kullandığımız hemen hemen bütün Apple ürünlerinin arkasında ya da kenarında Çin’de üretildiğine dair bir ibare bulmak mümkün.

Henüz Cupertino merkezli şirket doğrulamış olmasa da kısa süre sonra iPhone 9 üretiminin başlaması planlanıyor. Hatta bunun için ilk etapta 30 milyonluk bir üretimin öngörüldüğü de iddia ediliyor.

Fakat koronavirüs bu kadar hızlı bir şekilde yayılması, Apple yetkililerinin de canını sıkmış durumda.

Son dönemde Çin’de pek çok işçinin salgın nedeniyle evlerine kapandığı bilinen bir gerçek. Bu durum pek çok üretim kolunu da aksatmış durumda. Dolayısıyla iPhone 9 üretiminin de bu yüzden aksaması ihtimaller dahilinde.

İkinci sorun ise iPhone 9’un Çin’de üretilecek olması. Şu anda insanlarda Çin’e karşı bir ön yargı oluşmuş durumda. Dolayısıyla hastalığın Çin’den alınan ürünlerle de bulaşacağı ortaya çıkarsa bu Apple için büyük yıkım olur. Sadece Apple için değil Çin’de üretim yapan pek çok şirket için sonun başlangıcı olur diyebiliriz. Fakat umarız bu salgın o aşamaya hiçbir zaman gelmez. Yine de tedbirli olmakta her zaman fayda var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.